بررسی نظرات شهروندان در خصوص دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری( کد: 1-358)
خویش فرمایی
شهروندان بالای 18سال تهران
<p style="text-align: center"><span style="color: #0000ff"><strong><span style="font-size: small"><span style="font-family: Tahoma">&nbsp;بررسی نظرات شهروندان در خصوص دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری</span></span></strong></span></p> <p style="text-align: justify"><span style="font-size: small"><span style="font-family: Tahoma">این نظرسنجی در اسفند 87 به صورت خویش فرمایی توسط مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران انجام شد. در این مطالعه به منظور بررسی نظرات شهروندان در خصوص دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با هدف سنجش میزان مشارکت شهروندان در این انتخابات و نیز موقعیت و جایگاه افرادی که تا تاریخ اجرای طرح نظرسنجی، کاندیداتوری آن ها تلویحاً یا رسماً اعلام شده بود، اجرا شد. جامعه آماری این طرح کلیه شهروندان بالای 18 سال تهرانی از کلیه اقشار و گروه&zwnj;های اجتماعی در زمان اجرای طرح است. شیوه نمونه&zwnj;گیری این نظرسنجی به صورت چند مرحله&zwnj;ای (طبقه&zwnj;ای - خوشه&zwnj;ای) و در سطح مناطق 22 گانه شهر تهران است. جهت پوشش کل جامعه آماری، نظرسنجی در چهار گروه؛ درب منازل، میادین، پارک ها و تلفنی انجام شد . <br /> در مجموع 52.2 درصد پاسخگویان مرد و 47.8 درصد زن هستند. حداقل سن در نمونه 18 سال و حداكثر 78 سال بوده است. ميانگين سني نمونه 35.18 سال بوده است.<br /> یافته های حاصله نشان دهنده آن است که در كل 46.1 درصد افراد كم اخبار انتخابات را پيگيري مي&zwnj;كنند. همچنین 40.6 درصد در خصوص زمان برگزاری انتخابات، جواب درست (خردادماه) را بیان داشته&zwnj;اند . 65.5 درصد شهروندان تهراني نیز معتقد هستند كه انتخابات آينده رياست جمهوري داراي اهميت است. در خصوص ارزیابی &zwnj;پاسخگویان از میزان مشارکت مردم، 44.8 درصد معتقدند که اکثر مردم در انتخابات شرکت می&zwnj;کنند، شایان ذکر است که 49.6 درصد از پاسخگویانی که در درب منازل مورد مصاحبه قرار گرفته&zwnj;اند بیان داشته&zwnj;اند که اکثریت مردم در انتخابات شرکت می&zwnj;کنند. این در حالی است که در پارکها 31.6 درصد چنین نظری را بیان کرده&zwnj;اند. 58 درصد افراد با این عقیده که در انتخابات رأی مردم تعیین کننده نیست و افراد از قبل مشخص شده&zwnj;اند مخالف هستند. همچنین56.3 درصد از شهروندان معتقدند شرکت مردم در انتخابات، نتیجه نهایی انتخابات را تعیین می&zwnj;کند موافق بوده&zwnj;اند. این در حالیست که 6/47 درصد از پاسخگویان گفته&zwnj;اند که در انتخابات خرداد ماه قطعاً شرکت خواهند نمود . <br /> </span></span></p>
درباره ایسپا
مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) وابسته به جهاد دانشگاهی در راستای توسعه علمی و تحقیقاتی کشور و با قصد رفع نیاز سازمانها و نهادهای تصمیم گیر ، ضرورت توجه به افکار عمومی و لزوم بهره گیری از مشارکت و دیدگاههای شهروندان در بهبود و توسعه امور کشور در عرصه های مختلف، از سال 1380 فعالیت خود را آغاز کرده است.
برخی کارفرمایان
Alternate Text
Alternate Text
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright ©2023 ispa.ir All rights reserved. Powered & Designed by WebTakin.ir