بررسی نظرات شهروندان در خصوص استاندارد و جایگاه آن(کد: 348)
کارفرمایی
شهروندان بالای 15سال تهران
<p style="text-align: center"><span style="color: #0000ff"><strong><span style="font-size: small"><span style="font-family: Tahoma">&nbsp;بررسی نظرات شهروندان در خصوص استاندارد و جایگاه آن</span></span></strong></span></p> <p style="text-align: justify"><span style="font-size: small"><span style="font-family: Tahoma">این پژوهش در اردیبهشت 87 به سفارش اداره کل استاندارد و تحقیقات صنعتی استان تهران توسط مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران انجام شده است روش بکارگرفته شده روش پیمایشی می&zwnj;باشد و جمعیت آماری این پژوهش شهروندان 15 سال و بالاتر شهرهای استان تهران بوده است که از بین 51 شهر استان تهران، 9 شهر به منظور نمونه&zwnj;گیری انتخاب شده&zwnj;اند. برای دستیابی به هدف این پیمایش از روش نمونه&zwnj;گیری چند مرحله&zwnj;ای استفاده شده است. با پیش بینی اولیه تعداد نمونه2000 نفر&nbsp; انتخاب شدند. <br /> در مجموع 51.8 درصد افراد نمونه اين تحقيق را مردان و 48.2 درصد آن را زنان تشكيل مي&zwnj;دهند. اکثر پاسخگویان(43.7 درصد) در گروه سني 24-15 سال قرار دارند.همچنین يشترين درصد شهروندان پاسخگو (37.3 درصد) شاغل بوده&zwnj;اند.<br /> براساس يافته&zwnj;هاي این پژوهش، بیش از نیمی از شهروندان استان تهران (60.4 درصد) اطلاعي نداشتند كه مرجع يا سازماني براي استانداردسازي كالاها وجود دارد. بیشتر شهروندان، آشنایی خود را با سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران از طریق صدا و سیما و کالاها و مارک روی آنها (66.3 درصد) اعلام کرده&zwnj;اند. 62.6 درصد پاسخگويان اظهار كرده&zwnj;اند تضمين مرغوبيت كالا ، 54.8 درصد اطمينان از ايمني كالاها و محصولات و51.6 درصد نظارت بر استانداردها از وظايف اصلي سازمان استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران مي&zwnj;باشند، براي 9/78 درصد از پاسخگويان داشتن آرم استاندارد ايران در كالاها در حد خيلي زيادی اهميت مي&zwnj;باشد. اكثريت افراد نمونه در انتخاب و خريد كالاهاي مورد نيازشان به مشخصاتي چون كيفيت ظاهري، آرم استاندارد كالا، تاريخ توليد و تاريخ انقضاء، قيمت كالا و بسته&zwnj;بندي كالا توجه زيادی دارند. 72.3 درصد از پاسخگويان در انتخاب كالاها، كالاي با نشان استاندارد را عليرغم قيمت بالاتري كه نسبت به كالاي غيراستاندارد دارد، ترجيح مي&zwnj;دهند. مي&zwnj;توان اين گونه اظهارنظر كرد كه، 46.8 درصد از پاسخگويان اين پژوهش، كالاي داخلي با نشان استاندارد را بر كالاي خارجي ترجيح مي&zwnj;دهد. نتایج نشان مي&zwnj;دهد كه 65.1 درصد پاسخگويان به كالاهاي داراي آرم استاندارد اعتماد و اطمينان بالايي دارند. اكثريت قريب به اتفاق پاسخگويان (87.7 درصد) نمي&zwnj;دانند در مواردي كه كالاي استاندارد نامرغوب باشد بايد به كجا مراجعه كنند. از جمع&zwnj;بندی انتظارات کلی مردم از سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران چنین بر می&zwnj;آید که درصد بيشتري از شهروندان (55.9 درصد) از سازمان انتظار دارند كه بر كيفيت و مرغوبيت، ايمني بودن كالاها، كنترل و نظارت دقيق و بيشتري داشته باشند، به طوري كه باید مانع از ورود كالاهاي غيرقانوني و غيراستاندارد شود.به علاوه 5.1 درصد از شهروندان نيز معتقدند سازمان بايد با ساختن برنامه&zwnj;هاي مناسب، اطلاع&zwnj;رساني و تبليغات خود را بيشتر و كالاهاي خوب و استاندارد را به مردم معرفي و همچنین فرهنگ&zwnj;سازی کند.<br /> </span></span></p>
درباره ایسپا
مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) وابسته به جهاد دانشگاهی در راستای توسعه علمی و تحقیقاتی کشور و با قصد رفع نیاز سازمانها و نهادهای تصمیم گیر ، ضرورت توجه به افکار عمومی و لزوم بهره گیری از مشارکت و دیدگاههای شهروندان در بهبود و توسعه امور کشور در عرصه های مختلف، از سال 1380 فعالیت خود را آغاز کرده است.
برخی کارفرمایان
Alternate Text
Alternate Text
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright ©2023 ispa.ir All rights reserved. Powered & Designed by WebTakin.ir