بیش از نیمی از مردم امیدوار به بهتر شدن شرایط کشور در دولت روحانی هستند
بیش از نیمی از مردم امیدوار به بهتر شدن شرایط کشور در دولت روحانی هستند
19 شهریور ,1392

سرویس : سياسي - سياست داخلي
مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران(ایسپا) در یکی از آخرین نظرسنجی‌های خود با موضوع «انتظارات و توقعات مردم ایران از دولت یازدهم» در مردادماه سال جاری، نتایج این تحقیق آماری را اعلام کرد.
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، محمد آقاسی رییس مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران در این باره اعلام کرد: این طرح با ده محور، ویژه هدف‌گذاری و پیش از مراسم تنفیذ و تحلیف یعنی هفته اول مرداد ماه اجرا شد.
وی افزود: جامعه آماری این طرح شامل افراد 18 سال به بالای کشور بوده و با تعداد 3200 نمونه انجام شده است.
آقاسی در مورد سیمای پاسخگویان طرح اظهار کرد: از مجموع پاسخگویان حاضر در تحقیق، 51.8 درصد مرد و 48.2 درصد زن و میانگین سنی افراد حاضر در تحقیق 36.5 بود‌ه‌اند.
مردم توقع بهبود شرایط را دارند
رییس مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران در ادامه به تشریح برخی یافته‌ها پرداخت و گفت: در این نظرسنجی‌ از مردم پرسیده شد با توجه به شرایط فعلی جامعه از نظر اقتصادی و سیاسی شما تا چه حد انتظار دارید آقای روحانی وضعیت را بهبود بخشد؟ نتایج نظرسنجی نشان داد 69.9 درصد از پاسخگویان به میزان زیاد و خیلی زیاد از آقای روحانی انتظار دارند وضعیت موجود را بهبود بخشد. 19.1 درصد نیز به میزان متوسط از آقای روحانی انتظار دارند. این توقع در عین حال که نشان دهنده ایجاد امید در مردم است، برای دولتمردان وظایف سنگینی را ایجاد می کند.
رییس ایسپا اضافه کرد: از مردم پرسیده شده است که به نظر شما وضعیت کلی در دولت یازدهم بهتر خواهد شد؟ حدود 56 درصد از مردم گفته‌اند در دولت آقای دکتر روحانی وضع بهتر خواهد شد. 33.2 درصد از مردم گفته‌اند در این دولت تغییری در اوضاع ایجاد نخواهد شد که این داده‌ها نیز نشان دهنده امیدواری مردم ایران نسبت به آینده است.
نگاه مردم به نحوه عملکرد آینده رییس‌جمهور یازدهم
وی در ادامه افزود: در چهار سوال جداگانه از پاسخگویان درباره اعتماد به توانایی‌های آقای روحانی در زمینه‌های انتخاب وزرا و تشکیل کابینه کارآمد، حل مشکلات ناشی از پرونده هسته‌ای، بهبود وضعیت اقتصادی و بهبود فضای سیاسی و ایجاد آرامش خاطر برای مردم پرسیده شد. 58.4 درصد از پاسخگویان به توانایی آقای روحانی در امر«انتخاب وزرا و تشکیل کابینه کارآمد»، 59.1 درصد در زمینه «بهبود فضای سیاسی و ایجاد آرامش خاطر برای مردم»، 52.8 درصد از پاسخگویان به توانایی آقای روحانی در «بهبود وضعیت اقتصادی» و نیمی از پاسخگویان (50 درصد) به توانایی آقای روحانی در زمینه «حل مشکلات ناشی از پرونده هسته‌ای» اعتماد زیاد و خیلی زیاد دارند.
آقاسی در ادامه تشریح کرد: اگر بخواهیم دیدگاه پاسخگویان را در مورد اعتماد به توانایی آقای روحانی در زمینه‌های مذکور با هم مقایسه و تحلیل کنیم به این نتیجه می‌رسیم که در مجموع پاسخگویان به توانایی آقای روحانی در زمینه‌های «انتخاب وزرا و تشکیل کابینه کارآمد» و «بهبود فضای سیاسی و ایجاد آرامش خاطر برای مردم» بیشتر از دو حوزه دیگر یعنی «بهبود وضعیت اقتصادی» و «حل مشکلات ناشی از پرونده هسته‌ای» اعتماد دارند.
میزان محبوبیت رییس‌جمهور یازدهم
وی با بیان اینکه "داده‏‌های جدید نظرسنجی ایسپا حاکی از آن است که میزان محبوبیت رییس‌جمهور محترم در بین مردم بسیار زیاد است"، افزود: 77.3 درصد از پاسخگویان معتقدند آقای روحانی به میزان زیاد و خیلی زیاد در بین مردم محبوبیت دارد. 13.8 درصد نیز میزان محبوبیت ایشان را در حد متوسط می‌دانند. این در حالی است که فقط 7.5 درصد این محبوبیت را در حد کم و خیلی کم می‌دانند.

درباره ایسپا
مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) وابسته به جهاد دانشگاهی در راستای توسعه علمی و تحقیقاتی کشور و با قصد رفع نیاز سازمانها و نهادهای تصمیم گیر ، ضرورت توجه به افکار عمومی و لزوم بهره گیری از مشارکت و دیدگاههای شهروندان در بهبود و توسعه امور کشور در عرصه های مختلف، از سال 1380 فعالیت خود را آغاز کرده است.
برخی کارفرمایان
Alternate Text
Alternate Text
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright ©2020 ispa.ir All rights reserved. Powered & Designed by WebTakin.ir