سنجش نگرش شهروندان پیرامون آینده کشور
سنجش نگرش شهروندان پیرامون آینده کشور
چهار شنبه, 10 شهریور,1400

مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) به منظور پایش افکار عمومی در ارتباط با برخی از مسائل روز کشور در روزهای 17 تا 20 مردادماه ۱۴۰۰ یک نظرسنجی‌ پیرامون نگرش شهروندان درخصوص آینده کشور در مقیاس ملی به انجام رسانده است. اطلاعات این نظرسنجی با رعایت اصول علمی و با در نظر گرفتن جمعیت 18 سال به بالای کل کشور (اعم از مناطق شهری و روستایی) با تعداد نمونه 1570 نفر به شیوه مصاحبه تلفنی گردآوری شده است.  

 

مشخصات پاسخگویان

50.4 درصد پاسخگویان این نظرسنجی را مردان و 49.6 درصد آنها را زنان تشکیل می‌دهند. 24 درصد در بازه سنی 29-18 سال، 49.7 درصد در سنین 49-30 سال و 26.3 درصد در سنین 50 سال و بالاتر از آن بوده‌اند. 69.7 درصد پاسخگویان را افراد متأهل، 23.9 درصد آنها را افراد مجرد و 6.5 درصد را افراد بدون همسر (طلاق یا فوت) تشکیل داده‌اند. 38.2 درصد پاسخگویان این نظرسنجی در مراکز استان‌ها، 35.8 درصد در سایر شهرها و 26 درصد در روستاها سکونت داشته‌اند.  

 

 

 میزان امیدواری به احیای برجام

در سؤالی از شهروندان پرسیده شده است «تا چه اندازه امیدوارید مذاکرات برجام به نتیجه برسد؟». بر اساس نتایج طرح نظرسنجی حاضر، 31.8 درصد شهروندان گفته‌اند اصلاً امیدوار نیستند مذاکرات برجام به نتیجه برسد. 13.1 درصد آنها در حد کم و 22.7 درصد نیز در حد متوسط امیدوار هستند که برجام احیا شود. فقط 15 درصد از مردم در حد زیاد یا کاملاً امیدوار هستند که مذاکرات برجام به نتیجه برسد. 17.5 درصد نیز به این سوال پاسخ نداده‌اند.

میزان امیدواری به مذاکرات برجام بر حسب متغیرهای جنسیت، تحصیلات و محل سکونت معنادار شده است یعنی نسبت مردانی که از احیای مذاکرات برجام ناامید شده‌اند از زنان بیشتر است. این عدم امید به احیای برجام در بین افراد دانشگاهی بیشتر از افراد غیردانشگاهی است و افراد غیردانشگاهی بیشتر از  افراد دانشگاهی، امیدوار هستند مذاکرات برجام به نتیجه برسد. شهروندان ساکن در مراکز استان‌ها، در مقایسه با سایر شهروندان، امید کمتری به احیای برجام و به نتیجه رسیدن مذاکرات دارند.

 

 

نگرش مردم به وضعیت کشور در سال آینده

از شهروندان پرسیده شده است « فکر می‌کنید در سال آینده وضعیت کشور نسبت به الان چه تغییری خواهد کرد؟». طبق نتایج به دست آمده، 41.3 درصد مردم گفته‌اند وضعیت کشور در سال آینده نسبت به الان بهتر می‌شود. 14.8 درصد گفته‌اند وضعیت کشور تغییری نمی‌کند، اما 28.8 درصد معتقدند در سال آینده، شرایط کشور بدتر می‌شود. 14.3 درصد نیز نمی‌دانند وضعیت کشور در سال آینده چگونه خواهد شد. نگرش مردم به وضعیت کشور در سال‌های آینده، بر حسب متغیرهای زمینه‌ای به جز محل سکونت معنادار نشده است. افراد ساکن در روستاها و شهرهای غیر مرکز استان بیشتر از افراد ساکن در مراکز استان‌ها، به بهبود وضعیت کشور در سال آینده امیدوار هستند و درصد بیشتری از افراد ساکن در روستاها (20.3 درصد) گفته¬اند نمی‌دانم در سال آینده چه اتفاقی خواهد افتاد.

 

 

درباره ایسپا
مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) وابسته به جهاد دانشگاهی در راستای توسعه علمی و تحقیقاتی کشور و با قصد رفع نیاز سازمانها و نهادهای تصمیم گیر ، ضرورت توجه به افکار عمومی و لزوم بهره گیری از مشارکت و دیدگاههای شهروندان در بهبود و توسعه امور کشور در عرصه های مختلف، از سال 1380 فعالیت خود را آغاز کرده است.
برخی کارفرمایان
Alternate Text
Alternate Text
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright ©2021 ispa.ir All rights reserved. Powered & Designed by WebTakin.ir