بایدن تصویر فرسوده ای از امریکا در خارج به ارث می برد
بایدن تصویر فرسوده ای از امریکا در خارج به ارث می برد
دوشنبه, 08 دی,1399

منتشر شده در پایگاه اینترنتی موسسه گالوپ، ترجمه ابراهیم شیرعلی پژوهشگر ایسپا

همانطور که نتایج نظرسنجی های موسسه گالوپ نشان می دهد، در اولین سال ریاست جمهوری دونالد ترامپ، شهروندان جهان نظر مساعدی نسبت به رهبری آمریکا بر جهان نداشتند. اما در آخرین سال اوضاع بدتر می شود. در 20 کشور از 29 کشور  که گالوپ در سال 2020 در آن نظرسنجی کرده است، رهبری ایالات متحده امریکا بر جهان در پایین ترین سطح قرار دارد. 

در مجموع 18 درصد از شهروندان در 29 کشور، موافق رهبری امریکا بر جهان هستند. این درصد در سال 2017 میلادی، 22 درصد بوده است. از یک طرف این کاهش خبر خوبی برای دولت بعدی ایالات متحده امریکا (جو بایدن) نیست. اما خبر بدتر این است حتی موافقت شهروندان با رهبری امریکا بر جهان در میان کشورهای متحد و همسو با امریکا هم به پایین ترین سطح رسیده است. 20 درصد از شهروندان ایرلندی، 15 درصد از شهروندان انگستان، 14 درصد از مردم دانمارک، 10 درصد از مردم سوئیس، 6 درصد از مردم آلمان و 5 درصد از مردم ایسلند موافق رهبری امریکا بر جهان هستند. 

 

از بین 29 کشور، تنها کشور آلبانی (متحد ناتو) است که اکثریت آن (56 درصد) موافق رهبری امریکا بر جهان است. البته این رقم باز پایین ترین موافقت در بین شهروندان آلبانی است که در سال 2020 ثبت شده است. این نکته مهم است و باید به آن توجه شود که کاهش موافقت شهروندان با رهبری جهانی امریکا در سال خاص و پر فراز و نشیبی اتفاق افتاده است. در سال 2020 که همزمان با شیوع ویروس کرونا در جهان است، کشور ایالات متحده از عضویت سازمان سلامت جهان خارج شد. یا سالی است که ایالات متحده متعهد شد در این سال نیروهای خود از آلمان را خارج  کند. 

علیرغم پایین آمدن کلیت میزان تأیید و موافقت شهروندان با رهبری جهانی امریکا در سال 2020، اما در برخی از کشورها از جمله اکوادور (43%)، ژاپن (39%)، استرالیا (29%) نیوزلند (26%) و روسیه (18%) این میزان افزایش داشته است. میزان موافقت شهروندان روسیه با رهبری جهانی امریکا در سال 2020 نسبت به سال 2017 دو برابر شده است. با این حال مخالفت در میان روس ها بالاترین میزان در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ است (18 درصد).

چین کشوری است که تصویر آن در جهان طبق نظرسنجی گالوپ در سال 2020، بدتر شده است. موافقت شهروندان با رهبری جهانی چین در سال 2019 برابر 22 درصد است که در سال 2020 میلادی به 17 درصد کاهش یافته است. تأیید رهبری روسیه در سال 2020 افزایش یافته است. 17 درصد از شهروندان موافق رهبری جهانی روسیه در سال 2019 بودند که این رقم در سال 2020 به 19 درصد افزایش یافته است. نکته قابل توجه، نظر شهروندان در 29 کشور نسبت به رهبری جهانی آلمان است. میزان موافقت شهروندان با رهبری جهانی آلمان در سال 2019 برابر 59 درصد بوده است که این میزان در سال 2020 به 62 درصد رسیده است. 

زود است بگوئیم که تصویر جهانی امریکا که نظرسنجی گالوپ ارائه می دهد، چه تأثیری بر چهره رهبری ایالات متحده امریکا می گذارد. گالوپ در حال تکمیل فرایند نظرسنجی و افزایش نمونه های نظرسنجی به 100 کشور دیگر است. 

این نتایج بر اساس مصاحبه تلفنی (تلفن همراه و ثابت) با 1000 فرد بالای 15 سال در هر کشور (29 کشور) در سال 2020 بدست آمده است. 

بایدن تصویر فرسوده ای از امریکا در خارج به ارث می برد
درباره ایسپا
مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) وابسته به جهاد دانشگاهی در راستای توسعه علمی و تحقیقاتی کشور و با قصد رفع نیاز سازمانها و نهادهای تصمیم گیر ، ضرورت توجه به افکار عمومی و لزوم بهره گیری از مشارکت و دیدگاههای شهروندان در بهبود و توسعه امور کشور در عرصه های مختلف، از سال 1380 فعالیت خود را آغاز کرده است.
برخی کارفرمایان
Alternate Text
Alternate Text
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright ©2021 ispa.ir All rights reserved. Powered & Designed by WebTakin.ir