مخالفت خانوارها با آموزش حضوری در زمان کرونا، از هر 10 شهروند، 6 نفر با بازگشایی مدارس به صورت حضوری مخالف است
مخالفت خانوارها با آموزش حضوری در زمان کرونا، از هر 10 شهروند، 6 نفر با بازگشایی مدارس به صورت حضوری مخالف است
سه شنبه, 15 مهر,1399

مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) در دهه سوم شهریور ماه 1399 اقدام به انجام یک نظرسنجی ملی در خصوص بازگشایی مدارس کرده است.  به گزارش روابط عمومی ایسپا، با توجه به این که شیوع گسترده ویروس کرونا در کشور و تداوم وضعیت فوق‌العاده در بسیاری از استان‌های کشور در آغاز فصل بازگشایی مدارس، نگرانی‌هایی را پیرامون حضور کودکان و نوجوانان در فضای مدارس پدید آورده است، هدف نظرسنجی حاضر شناسایی دیدگاه‌های مردم ایران درباره بازگشایی مدارس در شرایط کنونی، میزان برخورداری خانواده‌ها از امکانات آموزش مجازی و مشکلات آنان در فرایند آموزش مجازی فرزندانشان بوده است. این نظرسنجی با رعایت اصول علمی و با در نظر گرفتن جمعیت کل کشور (اعم از مناطق شهری و روستایی) با اندازه نمونه 1618 نفر به شیوه مصاحبه تلفنی انجام شده است. 

 

مخالفت 63.5% شهروندان بالای 18 سال با بازگشایی مدارس و آموزش حضوری

با توجه به شیوع ویروس کرونا و لزوم آموزش های غیرحضوری جهت کنترل شیوع آن، از کسانی که در خانواده دانش‌آموز دارند پرسیده شد: «آیا در  خانواده شما امکانات آموزش غیرحضوری مانند موبایل هوشمند یا تبلت و اینترنت وجود دارد؟»

طبق نتایج به دست آمده، 78.8 درصد از پاسخگویان بیان کرده‌اند در خانواده آنها امکانات آموزش غیرحضوری مانند موبایل هوشمند یا تبلت و اینترنت وجود دارد. در مقابل 20.9 درصد از پاسخگویان گفته‌اند چنین امکاناتی در  خانواده  آنها وجود ندارد.

در سوال دیگری، از پاسخگویان پرسیده شد «آیا شما موافق بازگشایی مدارس و آموزش به صورت حضوری هستید یا خیر؟» 63.5% از پاسخگویان با بازگشایی مدارس به صورت حضوری مخالف و 26% موافقند. 10.4% از پاسخگویان به این سوال پاسخ نداده‌اند. 

دیدگاه پاسخگویان در خصوص بازگشایی مدارس به صورت حضوری در بین گروه های مختلف سنی و تحصیلی تفاوت معناداری دارد. طوری که جوانان کمتر از دیگر گروه های سنی و افراد غیردانشگاهی بیشتر از افراد دانشگاهی موافق بازگشایی مدارس و آموزش به صورت حضوری هستند.

 31.5 درصد از کسانی که در خانواده خود دانش‌آموز دارند با بازگشایی مدارس اعلام موافقت کرده‌اند، این میزان در میان افرادی که در خانواده خود دانش‌آموز ندارند 19.1 درصد بوده است. 16.9 درصد افرادی که در خانواده دانش‌آموز ندارند پاسخ «نمی‌دانم» ب