یافته ها و نتایج موج ششم نظرسنجی ابعاد شیوع ویروس کرونا در تهران
یافته ها و نتایج موج ششم نظرسنجی ابعاد شیوع ویروس کرونا در تهران
یکشنبه, 25 خرداد,1399

به گزارش روابط عمومی ایسپا، موج ششم نظرسنجی ابعاد شیوع ویروس کرونا در تهران به سفارش دفتر مطالعات اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران توسط ایسپا به صورت مصاحبه تلفنی، با جامعه آماری شهروندان بالای 18 سال ساکن شهر تهران و با اندازه نمونه 1055 در تاریخ 11 تا 13 خرداد 1399 اجرا شده است. مهمترین یافته ها و نتایج در ادامه اشاره می شود.

از هر 10 شهروند تهرانی، 4 نفر نگران ابتلای خود و خانواده به ویروس کرونا است

نتایج جدیدترین نظرسنجی ایسپا و دفتر مطالعات اجتماعی شهرداری تهران نشان می دهد، 41 درصد از پاسخگویان به مقدار «زیاد»، 22 درصد به مقدار »متوسط» و 37 درصد به مقدار «کم» نگران ابتلای خود و خانواده به ویروس کرونا هستند.

نتایج به تفکیک گروه های مختلف نشان می دهد، زنان بیشتر از مردان نگران ابتلای خود و خانواده به ویروس کرونا هستند. جوانان زیر 30 سال نسبت به سایر گروه های سنی نگرانی کمتری دارند. بین افراد با تحصیلات دانشگاهی و غیردانشگاهی نیز تفاوت معناداری مشاهده نمی شود.

نتایج اجرای 6 موج نظرسنجی توسط ایسپا و دفتر مطالعات اجتماعی شهرداری تهران نشان می دهد، نگرانی شهروندان تهرانی از ابتلای خود و خانواده به ویروس کرونا، در نیمه خرداد 1399 کاهش پیدا کرده است و 41 درصد شهروندان به مقدار «زیاد» نگران ابتلای خود و خانواده به ویروس کرونا هستند. این رقم پایین ترین درصد، در طول اجرای شش موج نظرسنجی می باشد.

با توجه به نتایج نظرسنجی، به نظر می رسد اوج نگرانی شهروندان، مربوط به اوایل اردیبهشت، زمانی که دولت پس از چند هفته تعطیلی، تصمیم به بازگشایی مجدد کسب و کارها گرفت، است و بعد از آن، از میزان نگرانی شهروندان کاسته شده است.

 

 

میزان اعتماد شهروندان تهرانی به اخبار مربوط به کرونا در رسانه ها؛ مردم به اخبار صدا و سیما درخصوص کرونا بیشتر اعتماد دارند

37.6 درصد از مردم شهر تهران به مقدار «کم»، 33 درصد به میزان «متوسط» و 29.4 درصد به میزان «زیاد» به اخبار صدا و سیما در خصوص کرونا اعتماد دارند. این در حالی است که 10.8 درصد از شهروندان به اخبار منتشر شده در فضای مجازی اعتماد «زیاد» دارند. میزان اعتماد «زیاد» به اخبار منتشر شده در  شبکه های ماهواره 12.6 درصد است.

 

 

نتایج نظرسنجی ها نشان می دهد به تدریج از میزان بی اعتمادی مردم تهران نسبت به آمار رسمی کرونا (ابتلا به کرونا و فوت) کاسته شده است

نتایج شش موج نظرسنجی ایسپا و دفتر مطالعات اجتماعی شهرداری تهران (از نیمه اسفند 1398 تا نیمه خرداد 1399) نشان می دهد، به تدریج از میزان بی اعتمادی مردم به آمارهای رسمی اعلام شده توسط مسئولان درخصوص کرونا کاسته شده است. در اولین موج نظرسنجی، 69 درصد از شهروندان تهرانی نسبت به آمارهای اعلام شده بی اعتماد بودند که این رقم در موج ششم به 44 درصد رسیده و کاهش پیدا کرده است.

 

درباره ایسپا
مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) وابسته به جهاد دانشگاهی در راستای توسعه علمی و تحقیقاتی کشور و با قصد رفع نیاز سازمانها و نهادهای تصمیم گیر ، ضرورت توجه به افکار عمومی و لزوم بهره گیری از مشارکت و دیدگاههای شهروندان در بهبود و توسعه امور کشور در عرصه های مختلف، از سال 1380 فعالیت خود را آغاز کرده است.
برخی کارفرمایان
Alternate Text
Alternate Text
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright ©2020 ispa.ir All rights reserved. Powered & Designed by WebTakin.ir