آنچه گوگل درباره بنزین به ما می گوید
آنچه گوگل درباره بنزین به ما می گوید
یکشنبه, 10 آذر,1398

آنچه گوگل درباره بنزین به ما می گوید:

در سالهای اخیر بسیاری از سوالات مردم با جستجوی چند کلیدواژه در اینترنت پاسخ می گیرد. انسانها روزانه با عبارات مختلفی که به ذهنشان می رسد و در گوگل جستجو می کنند از خود ردپایی به جا میگذارند که جمع شدن این عبارات و بررسی آن ها می تواند خود راهی برای بررسی دغدغه های مردم در جستجوهای اینترنتی باشد.
طی پانزده روز گذشته بعد از اجرای طرح افزایش قیمت بنزین، میزان کلمات پر جستجوی مردم ساکن ایران در گوگل تغییرات چشمگیری داشته است و برخی موضوعات در اولویت مردم برای جستجو و بررسی در اینترنت قرار گرفته اند. از آن جمله رشد جستجوی عبارات " سایت درخواست یارانه و سبد حمایت معیشتی "، " گرانی بنزین "، "اعتراض به گرانی بنزین"، "یارانه" و "اعتراضات امروز در ایران" می باشد.
اگرچه بالاترین میزان جستجوی عبارات مرتبط با بنزین در 24 آبان همزمان با شروع اجرای طرح بوده است اما به دلیل عدم دسترسی مردم به موتور جستجوگر گوگل در هفته اول اجرای طرح، در این یادداشت به بررسی جستجوهای ایرانیان طی یک هفته اخیر (2 الی 9 آذر) پرداخته شده است.
عبارت بنزین در هفته گذشته صبح روز یکشنبه 3 آذر بالاترین میزان جستجو را داشته است. استان های کهگیلویه و بویر احمد، چهارمحال و بختیاری، لرستان، زنجان و مرکزی بالاترین میزان جستجوی عبارات مرتبط با بنزین را در جستجوهای گوگل داشته اند. یارانه بنزین، سهمیه بنزین، قیمت بنزین، گرانی بنزین و بنزین وانت عبارات مرتبط با بنزین بوده اند که بیشترین میزان جستجو در گوگل را بین مردم داشته است.
یارانه بنزین که به عنوان پرجستجو ترین عبارت مرتبط با بنزین طی هفته گذشته بوده است با خود جستجوی عباراتی چون "اعتراض به یارانه بنزین"، "واریز یارانه بنزین" و "ثبت یارانه بنزین" به همراه داشته است که طی هفته گذشته در خصوص یارانه بنزین بین جستجوهای ایرانیان آمار بالایی داشته اند.
جستجوی "بنزین وانت" از عباراتی بوده است که از 5 آذرماه رشد چشمگیری داشته است. موضوعی که ممکن است در سیاست جدید دولت برای توزیع بنزین مغفول مانده باشد و یا اطلاع رسانی درستی در خصوص توزیع آن و نحوه سهمیه بندی صورت نگرفته باشد و جستجوگران برای پاسخ سوالاتشان رو به گوگل آورده اند.
علی رغم آنکه میزان جستجوی عبارات مرتبط با نرخ بنزین رو به کاهش و روند یکسانی است، برخی عبارات مرتبط با سیاست جدید توزیع بنزین طی هفته گذشته در جستجوهای ایرانیان رشد داشته اند. از آن جمله می توان به "نحوه اعتراض به یارانه بنزین"، "تک نرخی شدن بنزین"، "شماره پیامک یارانه بنزین" و "کد معیشتی بنزین" اشاره کرد.
" تک نرخی شدن بنزین" نیز از عباراتی است که از چهارشنبه 6 آذر در جستجوهای مردم رشد داشته است و عبارات مشابهی که مردم در این زمینه جستجو کرده اند شامل "طرح تک نرخی شدن بنزین"، "طرح دو فوریتی تک نرخی شدن بنزین" و "احتمال تک نرخی شدن بنزین" می باشد. تک نرخی شدن بنزین و شروع به جستجوی این موضوع و عبارات مشابه توسط مردم می تواند نشان از امید مردم و یا کنجکاو بودنشان در خصوص این طرح پیشنهادی باشد.
Hemayat.mcls.gov.ir از روز چهارشنبه 6 آذر رشد چشمگیری در جستجوهای مردم ایران داشته است. در این راستا "بسته حمایت معیشتی" نیز از عباراتی بوده است که طی 7 روز گذشته، پس از واریز اولین بسته حمایتی دولت افزایش چشمگیری داشته است. عبارات مشابهی که در این راستا مردم جستجو کرده اند شامل "یارانه حمایتی معیشتی"، "پیگیری بسته حمایتی"، سایت بسته حمایتی دولت"، "کد اعتراض بسته حمایتی" و "وزارت رفاه" بوده است که بیانگر پیگیری مردم در راستای بسته حمایتی است که دریافت نکرده اند.
آنچه در نهایت لازم به تأکید است، در نظر داشتن جامعه آماری در این بررسی می باشد که صرفاً شامل افرادی می شود که به اینترنت دسترسی داشته و از آن استفاده می کنند. در این نوشتار هدف تعمیم نتایج به کل مردم ایران نبوده و صرفاً توصیفی از عبارات جستجو شده در گوگل از سوی مردم ساکن ایران بوده است.

تدوین: حدیث میرزامحمدی

درباره ایسپا
مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) وابسته به جهاد دانشگاهی در راستای توسعه علمی و تحقیقاتی کشور و با قصد رفع نیاز سازمانها و نهادهای تصمیم گیر ، ضرورت توجه به افکار عمومی و لزوم بهره گیری از مشارکت و دیدگاههای شهروندان در بهبود و توسعه امور کشور در عرصه های مختلف، از سال 1380 فعالیت خود را آغاز کرده است.
برخی کارفرمایان
Alternate Text
Alternate Text
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright ©2020 ispa.ir All rights reserved. Powered & Designed by WebTakin.ir