در پنجمین نشست مدیران اجرایی شعب استانی ایسپا در تهران بیان شد؛ اهمیت انعکاس نظرهای واقعی مردم به مسئولان/ طراحی نظرسنجی‌ مستقل و علمی در انتخابات مجلس
در پنجمین نشست مدیران اجرایی شعب استانی ایسپا در تهران بیان شد؛ اهمیت انعکاس نظرهای واقعی مردم به مسئولان/ طراحی نظرسنجی‌ مستقل و علمی در انتخابات مجلس
یکشنبه, 12 آبان,1398

به گزارش روابط عمومی ایسپا، پنجمین نشست مدیران اجرایی شعب استانی مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) امروز (یکشنبه، ۱۲ آبان‌ماه) با حضور دکتر حمیدرضا طیبی، رییس جهاددانشگاهی، دکتر عماد افروغ، جامعه‌شناس و استاد دانشگاه، دکتر عیسی علیزاده، معاون فرهنگی جهاددانشگاهی، مهندس عباس عبدی پژوهشگر حوزه اجتماعی و مهدی رفیعی، سرپرست مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) در سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور برگزار شد.
در ابتدای این نشست، رییس جهاددانشگاهی با بیان این‌که اهمیت نظرسنجی در مراحل تصمیم‌سازی و سیاست‌گذاری و اجرا در هر کشوری بسیار مهم است، اظهار کرد: در اینجا اهمیت مراکزی مانند ایسپا بسیار حائز اهمیت است؛ چراکه مردم با یک واسطه که ایسپا باشد، می‌توانند نظرات خود را به مسئولان منتقل کنند؛ نظرسنجی سبب می‌شود، مسوولان تصمیم‌ساز و تصمیم‌گیر نیز از نظرهای واقعی مردم مطلع شوند.
وی با اشاره به اهمیت نظرسنجی در انتخابات‌ مختلف، گفت: در این سال‌ها، با توجه به به‌کارگیری روش علمی و اعتمادی که به جهاددانشگاهی وجود داشت، مردم نظرهای واقعی خود را اعلام کردند و مجموعه نظرسنجی‌هایی که ایسپا انجام داد، درصد خطای بسیار کمی داشت.
رییس جهاددانشگاهی با تاکید بر اهمیت مسئولیت اجتماعی سازمان‌های نظرسنجی، تصریح کرد: مرکزی مانند ایسپا نباید در انتظار سفارش کار بماند؛ گاهی اوقات کاری انجام می‌شود و درآمد نیز کم است؛ اگر به‌موقع نظرسنجی انجام نشود و نتایج آن را به مسوولان ارائه ندهیم، ممکن است خسارت سنگینی برای جامعه در پی داشته باشد.
طیبی ادامه داد: گاهی اوقات تصمیماتی گرفته می‌شود که مبنای کارشناسی و نظرات علمی درستی ندارند و اگر هم کار کارشناسی انجام‌شده با دقت لازم صورت نگرفته است؛ بنابراین اگر راه غلطی طی شده باشد، مراکز نظرسنجی نباید در انتظار قرارداد باقی بمانند، بلکه با انجام به‌موقع نظرسنجی این راه غلط را به مسئولان معرفی و از نتایج خسارت‌بار آن جلوگیری کنند؛ این همان مسئولیت و رسالت اجتماعی است که مراکز نظرسنجی باید داشته باشند.
وی با بیان اینکه تأسیس ایسپا در جهاددانشگاهی در کنار بسیاری از فعالیت‌ها و الگوسازی‌های انجام‌شده در این نهاد، کار بسیار درستی بوده است، گفت: نظرسنجی‌های انجام‌شده توسط این مرکز، نظرسنجی‌های دقیقی بوده و خوشبختانه نتایج آن‌هم صحیح بوده است.
رییس جهاددانشگاهی با اشاره به اهمیت مراکز استانی ایسپا، گفت: این مراکز بهترین بازوهای واحدهای جهاددانشگاهی در استان‌ها هستند. ایسپا مجموعه ای است که هر استانی به آن‌ها نیاز دارد، چراکه استقلال رأی کامل داشته و به لحاظ وظایف حاکمیتی از دولت حمایت و به بهبود عملکرد آن‌ها کمک می‌کنند. وظیفه‌ی خود را نخست تبعیت از ولایت رهبری و دوم حمایت از دولت منتخب مردم می‌دانیم؛ حمایت‌های ما باید درست و منطقی باشد و نقدهای منصفانه هم نسبت به آن داشته باشیم.
طیبی با اشاره به انتخابات پیش‌ روی مجلس شورای اسلامی گفت: در این انتخابات باید هماهنگی کاملی بین مراکز استانی و مرکز ایسپا وجود داشته باشد؛ این توقع از ایسپا وجود دارد که طراحی نظرسنجی را به بهترین شکل و کاملا بی‌طرفانه، مستقل و علمی انجام دهد.
در ادامه، دکتر مهدی رفیعی، سرپرست مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) نیز با اشاره به اجرای نظرسنجی های سیاسی پیرامون انتخابات مجلس شورای اسلامی در سال جاری در کشور، اظهار کرد نسخه دوم «نرم افزار گردآوری اطلاعات ایسپا» تا پایان سال جاری رونمایی خواهد شد.
رفیعی در ادامه از راه اندازی و بهره برداری از پایگاه مستندات پژوهشی ایسپا در کل کشور صحبت کرد و طراحی و ایجاد پایگاه مذکور را گامی در جهت تقویت تعاملات و ارتباطات بین ایسپا در مرکز و شعب استانی دانست. در پایگاه مستندات پژوهشی ایسپا امکان بارگذاری و دریافت فایل ها و مستندات پژوهشی توسط همه شعب استانی ایسپا فراهم است.
در ادامه‌ این مراسم، دکتر عماد افروغ، جامعه‌شناس و پژوهشگر حوزه اجتماعی نیز سخنرانی خود را با موضوع «واقعیت، واقعیت‌نمایی ایسپا و ضرورت تحقیقات کیفی» ارایه و اظهار کرد:‌ جهان واقع همین جهان مشاهدتی نیست، بلکه سه لایه‌ی واقعی، بالفعل و تجربی دارد که در مطالعات باید به آن‌ها نیز توجه داشت.
وی بر ضرورت توجه به جزئیات در مطالعات تحقیقی و نظرسنجی تأکید و تصریح کرد: از ساختارها نباید غافل شد. یکی از مشکلات مطرح در کشور ما این است که برای اصلاح امور فقط دست به جابجایی افراد می‌زنیم و به روابط و ساختارها توجهی نداریم.
وی با تأکید بر اینکه شهود پدیدارشناختی نظرسنجی‌های ایسپا را تأیید می‌کند، اظهار کرد:‌ نظرسنجی‌های این مرکز پندارهای غلط را اصلاح می‌کند و اتصالات درونی را مورد توجه قرار می‌دهد.
دکتر افروغ ادامه داد نظرسنجی و آمارها، تعمیم اولیه، شروع و جرقه می باشد و لازمه شناخت همه جانبه پدیده ها پژوهش های کیفی و علی است.
در ادامه‌ی این نشست از سه شعبه‌مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) تقدیر شد و واحدهای اصفهان، گلستان و یزد به عنوان شعب برتر ایسپا در سال 1398 انتخاب شدند.
هم‌چنین در این مراسم از کتاب «کندوکاوهایی در باورها و نگرش‌های جامعه‌ی ایرانی (چکیده گزارش‌ها و پرسش‌نامه‌های ایسپا در سال‌های اخیر)» رونمایی شد.

درباره ایسپا
مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) وابسته به جهاد دانشگاهی در راستای توسعه علمی و تحقیقاتی کشور و با قصد رفع نیاز سازمانها و نهادهای تصمیم گیر ، ضرورت توجه به افکار عمومی و لزوم بهره گیری از مشارکت و دیدگاههای شهروندان در بهبود و توسعه امور کشور در عرصه های مختلف، از سال 1380 فعالیت خود را آغاز کرده است.
برخی کارفرمایان
Alternate Text
Alternate Text
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright ©2020 ispa.ir All rights reserved. Powered & Designed by WebTakin.ir