بخش پنجم یافته­ های طرح ملی سنجش فرهنگ سیاسی مردم ایران؛ میزان میل مردم ایران به خشونت
بخش پنجم یافته­ های طرح ملی سنجش فرهنگ سیاسی مردم ایران؛ میزان میل مردم ایران به خشونت
سه شنبه, 30 بهمن,1397

بخش پنجم یافته­ های طرح ملی سنجش فرهنگ سیاسی مردم ایران؛ میزان میل مردم ایران به خشونت

 به گزارش روابط عمومی ایسپا، بخش­ هایی از نتایج طرح ملی سنجش فرهنگ سیاسی مردم ایران منتشر گردید. نتایج این پیمایش ملی نشان می­ دهد میل به خشونت در بین مردم ایران کم است. جامعه آماری این پژوهش کلیه شهروندان بالای 18 سال کشور(شهری و روستایی) بوده اند و تعداد نمونه آماری برابر با 4890 نفر بوده است.  در این طرح بیش از 20 شاخص فرهنگ سیاسی مردم ایران مورد سنجش قرار گرفت. شاخص میل به خشونت با 4 گویه زیر مورد سنجش قرار گرفته است به گونه ای که در هر گویه پاسخگو می­ بایست نظر خود را بر روی طیف 5 قسمتی (کاملاً مخالفم، مخالفم، مردد، موافقم و کاملاً موافقم) اعلام می­نمود:

1-     اگر گروهي از مردم در اعتراض به چيزي تظاهرات كنند، پليس حق دارد با خشونت آن‌ها را سركوب كند.

2-     بايد به دولت اختيارات بيشتري براي سركوب و از بين بردن كساني كه با دولت موافق نيستند داده شود.

3-     اگر كسي مشكوك به انجام جرمي باشد، پليس حق دارد با كتك از او اعتراف بگيرد.

4-     مجازات مجرمان جلوی چشم همه مردم برای پیشگیری از جرم و اداره جامعه ضروری است.

در هر کدام از گویه­ های فوق اگر کسی با گویه­ مورد نظرکاملاً مخالف باشد نمره 1 یعنی میل کم به خشونت  و اگر کسی با گویه مورد نظر کاملاً موافق باشد نمره 5 یعنی در گروه میل زیاد به خشونت دسته بندی ­شده است. در پایان از جمع 4 گویه مورد نظر شاخص میل به خشونت بر روی طیف 0 تا 100 محاسبه شده که هر چه نمره فرد به 0 نزدیک تر باشد نشان دهنده میل کم به خشونت و هر چه به 100 نزدیک تر باشد نشان دهنده میل زیاد به خشونت است.

نتایج مربوط به شاخص میل به خشونت نشان می­ دهد در مجموع میانگین میل به خشونت بر روی طیف 0 تا 100 برابر با 33 بوده است که به طرز محسوسی از نقطه وسط طیف(عدد 50) پایین تر است. میانگین این شاخص در پیمایش سال 1384 برابر با 31.5 از 100 بوده است. یافته های تحقیق حاکی از آن است که میل به خشونت در بین مردان و زنان یکسان است و در بین گروه ­های سنی نیز با افزایش سن میل به خشونت اندکی بیشتر می شود به طوری که میانگین میل به خشونت افراد بالای 50 سال 38 و میانگین افراد 18 تا 29 ساله 30 بوده است. در بین گروه ­های تحصیلی نیز با افزایش تحصیلات به طرز معناداری میل به خشونت کمتر می شود به نحوی که میانگین میل به خشونت افرادی که تحصیلات عالی(کارشناسی ارشد و دکتری) دارند 27 و میانگین افراد بی سواد 46 از 100 است.

شایان ذکر است موج دوم پیمایش ملی فرهنگ سیاسی مردم ایران به همت مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران(ایسپا) و با مشارکت مرکز بررسی­ های استراتژیک ریاست جمهوری، معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی، پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات و معاونت امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری در اردیبهشت سال جاری انجام شد.

درباره ایسپا
مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) وابسته به جهاد دانشگاهی در راستای توسعه علمی و تحقیقاتی کشور و با قصد رفع نیاز سازمانها و نهادهای تصمیم گیر ، ضرورت توجه به افکار عمومی و لزوم بهره گیری از مشارکت و دیدگاههای شهروندان در بهبود و توسعه امور کشور در عرصه های مختلف، از سال 1380 فعالیت خود را آغاز کرده است.
برخی کارفرمایان
Alternate Text
Alternate Text
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright ©2020 ispa.ir All rights reserved. Powered & Designed by WebTakin.ir