نظرسنجی اربعینی ایسپا؛ استفاده بیش از نیمی از زائران از برنامه های فرهنگی موکب های ایرانی
نظرسنجی اربعینی ایسپا؛ استفاده بیش از نیمی از زائران از برنامه های فرهنگی موکب های ایرانی
چهار شنبه, 23 آبان,1397

نظرسنجی اربعینی ایسپا؛ استفاده بیش از نیمی از زائران از برنامه های فرهنگی موکب های ایرانی

به گزارش روابط عمومی ایسپا، مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران برای چهارمین سال پیاپی اقدام به اجرای نظرسنجی از زائران و شرکتکنندگان در پیاده روی اربعین حسینی نموده است. این نظرسنجی از افرادی صورت گرفته است که برای ورود به کشور مرزهای زمینی شامل شلمچه، چزابه و مهران را انتخاب کردهاند. نظرسنجی اربعینی ایسپا با حجم نمونه 1491 نفر بین روزهای 6 تا 11 آبان ماه سال 1397 اجرا شده است.

هرساله در طول مسیر راهپیمایی اربعین حسینی موکب ها و مساجدی نسبت به اجرای مراسم های مذهبی شامل ایراد سخنرانی های مذهبی و نیز اجرای مداحی توسط سخنرانان و مداحان سرشناس اقدام می نمایند. مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) از زائران شرکت کننده در راهپیمایی اربعین حسینی در این خصوص سوال پرسیده شده است. 56.5 درصد از این برنامه ها استفاده کرده بودند و 42.1 درصد نیز در این مراسم ها شرکت نداشته اند. پیرامون ضرورت برگزاری مراسم ها 28.5 درصد ضرورت آن را کم و خیلی کم، 28.6 متوسط و 39.8 درصد زیاد و خیلی زیاد ارزیابی کرده اند. 3.6 درصد نیز به این سوال جواب نداده اند.

پیام پیاده روی اربعین از دیدگاه پاسخگویان نیز محور دیگری بود که در نظرسنجی اربعینی ایسپا مورد بررسی قرار گرفت که طبق نتایج بدست آمده «تقویت وحدت میان مسلمانان» با  43.2 درصد در رتبه اول قرار داد و مهم ترین پیام پیاده روی اربعین از دیدگاه پاسخگویان محسوب می شود. «نمایش عظمت اسلام در مقابل دشمنان» 16.8 درصد، «مظلومیت کاروان اسرای کربلا» 16.9 درصد، «اهمیت پیاده روی و زیارت اربعین» 9.9 درصد و «نزدیک بودن ظهور امام زمان» 8.9 درصد، در رتبه های بعدی قرار دارند. 4.2 درصد از پاسخگویان به این سوال پاسخی نداده اند. همچنین 60.2 درصد از پاسخگویان معتقد بودند مراسم پیاده روی اربعین در تقویت پیوند میان دو ملت ایران و عراق تاثیر ویژه دارد.

همچنین از پاسخگویان پیرامون هدف اصلی آن ها برای شرکت در راه پیمایی سوال پرسیده شد؛ 37.8 درصد «مشارکت در نمایش عظمت راهپیمایی اربعین»، 18.2 درصد «زیارت جمعی و گروهی»، 17.7 درصد «عمل به وظیفه دینی و شرعی»، 5.1 درصد «کنجکاوی و مشاهده پدیده پیاده روی اربعین» و 4.5 درصد «زیارت کم هزینه» را به عنوان هدف اصلی خویش از شرکت در راهپیمایی اربعین حسینی اعلام کرده اند. 3.6 درصد پاسخی به این سوال نداده اند.

 

درباره ایسپا
مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) وابسته به جهاد دانشگاهی در راستای توسعه علمی و تحقیقاتی کشور و با قصد رفع نیاز سازمانها و نهادهای تصمیم گیر ، ضرورت توجه به افکار عمومی و لزوم بهره گیری از مشارکت و دیدگاههای شهروندان در بهبود و توسعه امور کشور در عرصه های مختلف، از سال 1380 فعالیت خود را آغاز کرده است.
برخی کارفرمایان
Alternate Text
Alternate Text
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright ©2020 ispa.ir All rights reserved. Powered & Designed by WebTakin.ir