تجمعات دي ماه در آينه نظرسنجي ايسپا
تجمعات دي ماه در آينه نظرسنجي ايسپا
سه شنبه, 17 بهمن,1396

تجمعات دي ماه در آينه نظرسنجي ايسپا

به گزارش روابط عمومي ايسپا، طرح نظرسنجي «بررسي ديدگاه مردم ايران در خصوص تجمعات دي ماه 139۶» به سفارش مركز بررسي استراتژيك رياست جمهوري، توسط مركز افكارسنجي دانشجويان ايران(ايسپا) اجرا شد. این نظرسنجی با حجم نمونه 4499 نفر از افراد بالای 18 سال در یازده استان‌ کشور با طرح فني نمونه گيري خوشه اي انجام شد که برخي از نتايج آن به شرح زير است:

بر اساس نتایج، 50.9 درصد پاسخگویان اخبار مربوط به تجمعات را از طریق صدا‌وسیما دنبال کرده‌اند، 29.3 درصد از طریق شبکه‌های اجتماعی مجازی و 20 درصد از طریق دوستان اخبار مربوطه را پیگیری کرده‌اند. همچنین 58.3 درصد پاسخگویان اعلام کرده‌اند از تلگرام استفاده می‌کنند. 39.4 درصد اخبار و مطالب سیاسی، 37.2 درصد مطالب علمی و 35 درصد اخبار و گفتگوهای خانوادگی محتواهایی هستند که کاربران تلگرام بیش از سایر محتواها دنبال می‌کنند. نكته قابل توجه انيجاست كه در سوالات از اين دست پاسخگويان مجاز به انتخاب دو گزينه در پاسخ بوده اند. لازم به ذکر است 63.1 درصد کاربران تلگرام پس‌ از فیلتر شدن آن، از فیلترشکن استفاده کرده‌اند و در مقابل 35.9 درصد اعلام کرده‌اند از فیلترشکن استفاده نکرده‌اند.

از آنجاكه اين طرح در زمان فيلترينگ تلگرام اجرا گرديد، 50.9 درصد پاسخگویان معتقدند تلگرام باید هرچه زودتر رفع فیلتر شود، 17.2 درصد گفته‌اند باید تا عادی شدن اوضاع کشور و رفع کامل آشوب­ها فیلتر بماند و 11.7 درصد معتقد بوده‌اند اين شبكه اجتماعي باید برای همیشه فیلتر بماند.

راجع به خواسته تجمع كنندگان 69 درصد پاسخگویان معتقدند خواسته اصلی شرکت‌کنندگان در تجمعات بهبود وضعیت اقتصادی و فضای کسب و کار می‌باشد. 30 درصد پاسخگویان رفع فساد مالی و اداری، 20.6 درصد مقابله با بی‌عدالتی، را خواسته اصلی شرکت‌کنندگان در تجمعات دانسته‌اند.

 66.4درصد مردم ایران در خصوص صحبت‌های رئیس جمهور آمریکا در حمایت از تجمعات اعتراض‌آمیز گفته‌اند این مسائل داخلی است و به مقامات سایر کشورها از جمله ترامپ ربطی ندارد. 18.7 درصد نیز معتقدند این اظهارنظرها در فضای بین‌المللی طبیعی است و اشکالی ندارد. 14.9 درصد نيز در اين خصوص اظهار بي اطلاعي كرده يا پاسخ ندادند.

45.8 درصد پاسخگویان گفته‌اند عملکرد نیروهای‌ انتظامی و امنیتی در مواجهه با معترضان، خوب بوده است و 30 درصد عملکرد این نیروها را ضعیف و 20.9 درصد متوسط ارزیابی کرده‌اند. 3.3 درصد اظهار بي اطلاعي كرده يا پاسخ ندادند.

37.8 درصد مردم معتقدند عملکرد نیروهای‌ انتظامی و امنیتی در تجمعات اخیر در مقایسه با تجمعات قبلی، بهتر شده است. 42.6 درصد بر این نظر هستند که برخورد این نیروها تغییری نکرده و 15.8 درصد دیگر نیز معتقدند عملکرد آنها در مقایسه با تجمعات قبلی، بدتر شده است. 3.9 درصد همچنين اظهار بي اطلاعي كرده يا پاسخ ندادند.

 61.1 درصد شهروندان گفته‌اند صدا و سیما واقعیت تجمعات اخیر را نشان نداد. فقط 22 درصد از شهروندان اظهار کرده‌اند آنچه صدا و سیما در خصوص تجمعات اخیر نشان داده، مطابق واقعیت بوده است. همچنين 16.9 درصد اظهار بي اطلاعي كرده يا پاسخ ندادند.

27.1 درصد پاسخگویان معتقدند صدا و سیما در نحوه پوشش تجمعات اخیر در مقایسه با تجمعات قبلی، بهتر عمل کرده است. 49.2 درصد گفته‌اند تغییری نکرده و 20.9 درصد دیگر نیز اظهار داشته‌اند نحوه پوشش این تجمعات نسبت به تجمعات قبلی بدتر بوده است. 2.9 درصد نيز اظهار بي اطلاعي كرده يا پاسخ ندادند.

 

 

 

درباره ایسپا
مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) وابسته به جهاد دانشگاهی در راستای توسعه علمی و تحقیقاتی کشور و با قصد رفع نیاز سازمانها و نهادهای تصمیم گیر ، ضرورت توجه به افکار عمومی و لزوم بهره گیری از مشارکت و دیدگاههای شهروندان در بهبود و توسعه امور کشور در عرصه های مختلف، از سال 1380 فعالیت خود را آغاز کرده است.
برخی کارفرمایان
Alternate Text
Alternate Text
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright ©2019 ispa.ir All rights reserved. Powered & Designed by WebTakin.ir