آخرین نظرسنجی ایسپا نشان داد: برترین های روزنامه ها از نگاه روزنامه نگاران
آخرین نظرسنجی ایسپا نشان داد: برترین های روزنامه ها از نگاه روزنامه نگاران
دوشنبه, 25 دی,1396

آخرین نظرسنجی ایسپا نشان داد: برترین های روزنامه ها از نگاه روزنامه نگاران

به گزارش روابط عمومي ايسپا،‌ مركز افكارسنجي دانشجويان ايران(ايسپا) در ايام برگزاري بيست و سومين نمايشگاه مطبوعات اقدام به انجام نظرسنجي از روزنامه نگاران در مورد وضعيت مطبوعات كرد.

این طرح به صورت پیمایشی از 253 نفر از فعالان حوزه مطبوعات و روزنامه‌نگاران گردآوری شده است. هدف بررسی مسائل و مشکلات مطبوعات و بررسی محتوای آنها براساس اصول حرفه‌ای روزنامه‌نگاری از دیدگاه روزنامه‌نگاران بوده است. به طور خلاصه نتایج نظرسنجی نشان می‌دهد گرانی کاغذ و امور چاپ، تخصیص غیرعادلانه یارانه‌های دولتی، مسائل مالی روزنامه‌نگاران، عدم وجود نظام توزیع مناسب و فقدان امنیت شغلی روزنامه‌نگاران از مهم‌ترین مسائل و مشکلات مطبوعات هستند.

 همچنین می‌توان مواردی مانند پایین بودن سرانه مطالعه در ایران، عدم خرید مطبوعات توسط مردم، برخوردهای جناحی با نشریات، ضعف دانش روزنامه نگاری در ایران و عدم وجود قوانین حمایتی از روزنامه‌نگاران  را بر مسائل و مشکلات مطبوعات اضافه کرد. نظرسنجی از روزنامه‌نگاران در ارتباط با نوع روزنامه مورد مطالعه نشان می‌دهد اولویت مطالعه آنها روزنامه‌های «همشهری»، «شرق»، «ایران»، «اعتماد» و «جام‌جم» است.

همچنین ارزیابی روزنامه‌ها و مطبوعات کشور، براساس ویژگی‌های ده گانه صحت و دقت خبر، سرعت ارسال خبر، بی­طرفی در ارائه خبر، پرداختن به موضوعات مهم و روز، ویراستاری خبر، انعکاس دیدگاه­های مختلف، استقلال خبری، تحلیل­های دقیق و علمی، دسترسی به منابع دست اول و ارائه تصویری روشن و واقعی از جامعه نشان می‌دهد در ویژگی صحت و دقت خبر سه روزنامه همشهری، شرق، اطلاعات، در ویژگی سرعت ارسال خبر سه روزنامه همشهری، ایران و شرق، در ویژگی بی‌طرفی در ارائه خبر سه روزنامه همشهری، دنیای اقتصاد و شرق، در ویژگی پرداختن به موضوعات مهم و روز سه روزنامه شرق، همشهری و اطلاعات، در ویراستاری خبر سه روزنامه همشهری، شرق، ایران، در انعکاس دیدگاه­های مختلف سه روزنامه همشهری، شرق و جام جم، در استقلال خبری سه روزنامه شرق، همشهری و اطلاعات، در تحلیل‌های دقیق علمی‌خبر سه روزنامه شرق، همشهری، دنیای اقتصاد، در ویژگی دسترسی به منابع سه روزنامه همشهری، شرق و ایران و در ویژگی ارائه تصویر روشن و واقعی از جامعه سه روزنامه همشهری، شرق و شهروند دارای بالاترین درصد مورد اشاره از نظر روزنامه‌نگاران بوده‌اند.

 

 

 

 

درباره ایسپا
مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) وابسته به جهاد دانشگاهی در راستای توسعه علمی و تحقیقاتی کشور و با قصد رفع نیاز سازمانها و نهادهای تصمیم گیر ، ضرورت توجه به افکار عمومی و لزوم بهره گیری از مشارکت و دیدگاههای شهروندان در بهبود و توسعه امور کشور در عرصه های مختلف، از سال 1380 فعالیت خود را آغاز کرده است.
برخی کارفرمایان
Alternate Text
Alternate Text
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright ©2019 ispa.ir All rights reserved. Powered & Designed by WebTakin.ir