گزارش 2017: نروژی ها خوشبخت ترين مردم جهان هستند
گزارش 2017: نروژی ها خوشبخت ترين مردم جهان هستند
چهار شنبه, 10 آبان,1396

گزارش 2017: نروژی ها خوشبخت ترين مردم جهان هستند.

براساس این تحقیق وضعیت ایران نسبت به سال گذشته سه رتبه بدتر شده است.

بر اساس «گزارش جهانی شادترین کشورها در سال 2017» مردم نروژ شادترین مردم جهان هستند و دانمارکی ها در رده دوم قرار گرفته اند. این نظرسنجی 1۵۵ کشور در جهان را مورد بررسی قرار داده است.

به گزارش روابط عمومي ايسپا به نقل از يورو نيوز؛ کشور ثروتمندی چون نروژ که در رتبه بندی سال گذشته سازمان ملل متحد جایگاه چهارم را داشت، امسال رتبه اول را کسب کرد. هفت کشور از ده کشور اول این لیست کشورهای اروپایی هستند شامل ۵ کشور از شمال اروپا.

نروژ در حالی این جایگاه را کسب کرده که نفت که یکی از منابع ثروت این کشور است قیمت بالایی ندارد. در مقدمه این گزارش گفته شده است که نروژ بخاطر ثروت نفت نیست که به رتبه اول شادترین کشور دست یافته است.

نروژ کشوری است که ثروت حاصل از نفت خود را بجای اینکه صرف هزینه های جاری کند، برای آیندگان سرمایه گذاری می کند. این کشور توانسته خود را از چرخه رونق و رکود بسیاری از اقتصادهای قدرتمند بدور نگاه دارد.

سطح بالایی از اعتماد متقابل، هدف مشترک، سخاوت و حکومتداری خوب عواملی هستند که باعث شده نروژ در رتبه بندی شادترین مردم جهان، جایگاه نخست را کسب کند.

کشورهای حوزه صحرای آفریقا باضافه سوریه و یمن در این رتبه بندی در آخر لیست قرار گرفته و ناشادترین کشورها نام گرفته اند.

جفری ساکس مدیر شبکه توسعه پایدار و مشاور ویژه دبیر کل سازمان ملل می گوید: «کشورهای شاد کشورهایی هستند که از نظر رفاه، سرمایه اجتماعی که به معنای درجه بالایی از اعتماد اجتماعی در یک جامعه است، میزان اندک نابرابری و اعتماد به دولت، وضعیت متعادلی دارند.»

جفری ساکس گفته است که رتبه ایالات متحده آمریکا با توجه به افزایش نابرابری، بی اعتمادی، فساد و اقدامات اقتصادی اخیر دولت دونالد ترامپ، در حال سقوط است و ممکن است وضعیت آمریکا را در این رتبه بندی بدتر کند. آمریکا در این رتبه بندی در ردیف چهاردهم ایستاده است. آمریکا سال گذشته در رتبه سیزدهم ایستاده بود که امسال وضعیتش یک پله بدتر شده است.

ایران در این رتبه بندی در ردیف 108 جهان ایستاده است. وضعیت ایران نسبت به سال گذشته 3 پله بدتر شده است.

افغانستان در این ربته بندی در ردیف 140 جهان ایستاده است که نسبت به سال گذشته که رتبه 1۵۴ را داشته وضعیتش بهتر شده است.

این رتبه بندی بر اساس سنجش ۶ فاکتور اصلی صورت گرفته است، شامل: تولید ناخالص داخلی، امید به زندگی، آزادی، سخاوت، حمایت اجتماعی، وضعیت فساد در دولت و شرکت ها.

خوشبخت ترين مردم دنيا

نام كشور

رتبه

نروژ

1

دانمارك

2

ايسلند

3

سوئيس

4

فنلاند

5

هلند

6

كانادا

7

نيوزيلند

8

سوئد

9

استراليا

10

اسرائيل

11

كاستاريكا

12

اتريش

13

آمريكا

14

ايرلند

15

آلمان

16

بلژيك

17

لوكزامبورگ

18

انگلستان

19

شيلي

20

ايران

108

درباره ایسپا
مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) وابسته به جهاد دانشگاهی در راستای توسعه علمی و تحقیقاتی کشور و با قصد رفع نیاز سازمانها و نهادهای تصمیم گیر ، ضرورت توجه به افکار عمومی و لزوم بهره گیری از مشارکت و دیدگاههای شهروندان در بهبود و توسعه امور کشور در عرصه های مختلف، از سال 1380 فعالیت خود را آغاز کرده است.
برخی کارفرمایان
Alternate Text
Alternate Text
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright ©2020 ispa.ir All rights reserved. Powered & Designed by WebTakin.ir