در پاسخ به سوال ایسپا مطرح شد؛ 21 درصد نوجوانان در فضای مجازی بدون نظارت والدین
در پاسخ به سوال ایسپا مطرح شد؛ 21 درصد نوجوانان در فضای مجازی بدون نظارت والدین
چهار شنبه, 25 اسفند,1395

در پاسخ به سوال ایسپا مطرح شد؛ 21 درصد نوجوانان در فضای مجازی بدون نظارت والدین


به گزارش روابط عمومی ایسپا، مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) در یک نظرسنجی ملی در بهمن 1395 به سنجش نگرش مردم به شبکه های اجتماعی پرداخته است. در این نظرسنجی که به شیوه تلفنی با حجم نمونه 1500 نفر انجام گرفته است 72 درصد پاسخگویان ساکن شهرها و 28 درصد ساکن روستا بوده ­اند. 50 درصد نمونه مرد و 50 درصد زن بوده ­اند.  میانگین سنی پاسخگویان حاضر در این نظرسنجی 38 سال بوده است. 61 درصد نمونه دارای تحصیلات دیپلم و پایین‌تر از آن و 39 درصد دارای تحصیلات دانشگاهی هستند. 69 درصد متأهل، 27.5 درصد مجرد و 3.5 درصد بدون همسر بر اثر طلاق یا فوت همسر بوده­ اند.

در بخشی از این نظرسنجی از افرادی که در خانواده­شان نوجوانی در فاصله سنی 10 تا 17 سال وجود داشته سؤال شده است که آیا این نوجوان از شبکه ­های اجتماعی مجازی استفاده می­کند یا خیر؟ 55 درصد اعلام کرده ­اند که نوجوان حاضر در خانواده آنان از فضای مجازی استفاده می­کند. در پاسخ به سؤال ابزار مورد استفاده نوجوانان برای استفاده از شبکه ­های مجازی (که پاسخگو امکان انتخاب چند گزینه را داشته است) 40 درصد گفته ­اند این نوجوان با موبایل خودش از شبکه­ های اجتماعی استفاده می­ کند. 6 درصد با موبایل والدین و حدود 13 درصد نیز با کامپیوتر، لپ تاپ یا تبلت از شبکه ­های اجتماعی استفاده می­ کنند.

سؤال بعد این نظرسنجی به نحوه نظارت والدین بر استفاده فرزندان از فضای مجازی پرداخته شده که 21 درصد پاسخگویان اعلام کرده­اند هیچ نظارتی بر استفاده نوجوان از شبکه ­های اجتماعی از طرف والدین انجام نمی ­شود. 11 درصد اعلام کرده­اند سعی می­ شود به لحاظ زمانی بر استفاده نوجوان از فضای مجازی نظارت شود. 11 درصد هم اعلام کرده­اند به لحاظ محتوای مورد استفاده نظارت می ­شود و در نهایت 56 درصد نیز اعلام کرده­ اند هم به لحاظ زمانی و هم به لحاظ محتوای مورد استفاده بر نوجوان نظارت می ­شود.  

 

درباره ایسپا
مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) وابسته به جهاد دانشگاهی در راستای توسعه علمی و تحقیقاتی کشور و با قصد رفع نیاز سازمانها و نهادهای تصمیم گیر ، ضرورت توجه به افکار عمومی و لزوم بهره گیری از مشارکت و دیدگاههای شهروندان در بهبود و توسعه امور کشور در عرصه های مختلف، از سال 1380 فعالیت خود را آغاز کرده است.
برخی کارفرمایان
Alternate Text
Alternate Text
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright ©2023 ispa.ir All rights reserved. Powered & Designed by WebTakin.ir