بر اساس نظرسنجی‌ موسسه گالوپ در فاصله سال‌های 2005 و 2006، در کشورهای مذهبی، میزان خودکشی پایین است.
بر اساس نظرسنجی‌ موسسه گالوپ در  فاصله سال‌های 2005 و 2006، در کشورهای مذهبی، میزان خودکشی پایین است.
3 خرداد ,1389

بر اساس نظرسنجی‌ موسسه گالوپ در  فاصله سال‌های 2005 و 2006، در کشورهای مذهبی، میزان خودکشی پایین است.

مترجم: معصوم آقازاده
 کارشناسی ارشد پژوهش علوم اجتماعی

مؤسسه گالوپ از جمله مؤسسات معتبر جهانی است که پیمایش‌ها و نظرسنجی‌های زیادی را پیرامون موضوعات اجتماعی، سیاسی و فرهنگی در سطوح مختلف ملّی و بین‌المللی انجام داده است. بررسی میزان دینداری کشور‌های مختلف، از جمله پیمایش‌هایی است که گالوپ در سلسله مطالعات خود انجام می‌دهد. این مؤسسه در طی سال‌های 2005 و 2006 به بررسی میزان دینداری مردم 67 کشور جهان پرداخته و آن را با میزان خوکشی  در آن کشورها مقایسه کرده است و نتایج جالب توجهی را بدست آمده که به شرح ذیل می‌باشد:
در نظرسنجی‌ موسسه گالوپ، شاخص دینداری با سه گویه سنجیده شده است:
- تا چه میزان، دین بخش مهمی از زندگی روزانه شما محسوب می‌شود؟
- آیا در یک هفته اخیر در یک مکان مذهبی جهت عبادت حضور پیدا کردید؟
- تا چه میزان، به نهادهای دینی در کشورتان اعتماد دارید؟
 مقایسه شاخص دینداری در 67 کشور جهان نشان می‌دهد کشورهایی که مردم آنها دیندار هستند، میزان خودکشی در بین مردم این کشورها پایین است. برای مثال، کشورهایی مثل فیلیپین بالاترین میزان دینداری(79) و ژاپن پایین‌ترین میزان دینداری (29) را داشته است. همبستگی پیرسونی بین میزان خودکشی و دینداری نیز یک رابطه قوی را نشان می‌دهد و این مهر تأییدی بر یافته‌ی موسسه‌ی گالوپ می‌باشد. مقدار این آماره در کشورهای مورد مطالعه برابر با 64/0- بدست آمده است؛ به این معنی که هر چه اعتقادات مذهبی در بین مردم بیشتر باشد، به میزان 64 درصد احتمال می‌رود میزان خودکشی در بین آنها کمتر باشد.
      اطلاعات مربوط به دیگر شاخص‌ها نشان می‌دهد کشورهایی که در آنها میزان دینداری کمتر است ثروتمندترند(شاخص تولید ناخالص داخلی سرانه). همچنین در این کشورها، کمی میزان خودکشی بالاتر است. البته این نگرانی وجود دارد که کشورهای مذهبی‌تر، تمایل نداشته باشند خودکشی‌ها را گزارش دهند. اما با توجه به تمرکز تحلیل‌ها بر روی کشورهای ثروتمند، احتمال زیادی دارد که اسناد مربوط به خودکشی دقیق‌تر باشد و  حتی ارتباط قوی بین دینداری و خودکشی را نشان می‌دهد.
همچنین نتایج دیگر نظرسنجی‌های اخیر موسسه گالوپ نشان می‌دهد که افراد مذهبی خیلی کمتر از عموم مردم بر این باورند که خودکشی"از نظر اخلاقی قابل قبول است".  بیشترین موافقت با این جمله در فرانسه بود، که 40 درصد از عموم مردم این کشور معتقدند خودکشی از لحاظ اخلاقی قابل قبول است؛ در حالیکه تنها 4 درصد از مسلمانانی که در پاریس ساکن هستند، خودکشی را از نظر اخلاقی قابل قبول می‌دانستند.
منبع:

 http://www.gallup.com/poll/108625/More-Religious-Countries-Lower-Suicide-Rates.aspx

درباره ایسپا
مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) وابسته به جهاد دانشگاهی در راستای توسعه علمی و تحقیقاتی کشور و با قصد رفع نیاز سازمانها و نهادهای تصمیم گیر ، ضرورت توجه به افکار عمومی و لزوم بهره گیری از مشارکت و دیدگاههای شهروندان در بهبود و توسعه امور کشور در عرصه های مختلف، از سال 1380 فعالیت خود را آغاز کرده است.
برخی کارفرمایان
Alternate Text
Alternate Text
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright ©2020 ispa.ir All rights reserved. Powered & Designed by WebTakin.ir