بررسی میزان مشارکت مردم در انتخابات سومین دوره شوراها (کد: 289)
کارفرمایی
شهروندان بالای 15سال تهرانی
<p style="text-align: center"><span style="color: #0000ff"><strong><span style="font-size: small"><span style="font-family: Tahoma">بررسی میزان مشارکت مردم در انتخابات سومین دوره شوراها</span></span></strong></span></p> <p style="text-align: justify"><span style="font-size: small"><span style="font-family: Tahoma">ایسپا اول آذر ماه 1385 طرح نظرسنجی با موضوع &laquo;بررسی میزان مشارکت مردم در انتخابات سومین دوره شوراها&raquo; را در مناطق 22 گانه شهر تهران اجرا نمود. جامعه آماری این طرح شامل کلیه شهروندان تهرانی بالای 15 سال از کلیه اقشار و گروه&zwnj;های اجتماعی بود که 1492 نفر از آنها با روش نمونه&zwnj;گیری چند مرحله&zwnj;ایی جهت پاسخگویی به پرسشنامه&zwnj;های این مرکز انتخاب شدند. از این میان 23 نفر از پاسخگویی به کل پرسشنامه امتناع نمودند، بنابراین نتایج نهایی ازحجم نمونه 1469 نفر استخراج شده است. این طرح نیز با روش پیمایشی و با استفاده از ابزار پرسشنامه انجام شد.<br /> 1/51 درصد پاسخگویان را مردان و9/48 درصد زنان بوده&zwnj;اند. 5/15 درصد از افراد نمونه این طرح بی&zwnj;سواد یا در سطح ابتدایی بوده، 8/58 درصد دارای تحصیلات متوسط و 7/25 درصد دارای تحصیلات دانشگاهی بوده&zwnj;اند.<br /> بر اساس این تحقیق 6/26 درصد پاسخگویان توانسته بودند به درستی نام رئیس وقت شورای شهر تهران (دکتر چمران) را ذکر کنند.5/19 درصد به درستی گفته بودند که تاکنون دوبار انتخابات شوراها برگزار شده و 5/80 درصد به این سوال پاسخ غلط داده&zwnj;بودند. همچنین تنها 8/10 درصد از زمان برگزاری انتخابات اطلاع داشتند.1/55 درصد از شهروندان بر ضرورت وجود شوراها برای اداره بهتر شهر تاکید کرده&zwnj;اند، 3/14 درصد این ضرورت را کم دانسته و 15 درصد گفته&zwnj;اند تا حدودی وجود شوراها ضروری است، 30/23 درصد پاسخگویان عملکرد شورای شهر قلبی را موفق ارزیابی کرده&zwnj;اند، و از نظر 6/21 درصد عملکرد شورای گذشته ناموفق بوده است. 6/31 درصد نیز عملکرد شورای شهر را متوسط ارزیابی کرده&zwnj;اند. از نظر 2/32 درصد شهروندان تمایل مردم به شرکت در انتخابات شوراها زیاد است، 3/21 درصد گفته&zwnj;اند مردم تمایل اندکی برای شرکت در انتخابات شوراها دارند. همچنین در پاسخ به سوال &laquo;آیا در انتخابات شرکت می&zwnj;کنید یا خیر&raquo;؟ 7/33 درصد گفته&zwnj;اند قطعاً شرکت می&zwnj;کنند، 8/25 درصد گفته&zwnj;اند با احتمال زیاد شرکت خواهند کرد و 3/16 درصد گفته&zwnj;اند هنوز تصمیمی نگرفته&zwnj;اند،7/6 درصد گفته&zwnj;اند احتمال کمی دارد شرکت کنند، 2/17 درصد گفته&zwnj;اند به هیچ وجه شرکت نخواهند کرد و 4% نیز به این سوال پاسخ&nbsp; نداده&zwnj;اند. 4/24 درصد دلیل شرکت نکردن در انتخابات را عدم شناخت کاندیداها&nbsp; عنوان کرده&zwnj;اند.<br /> </span></span></p>
درباره ایسپا
مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) وابسته به جهاد دانشگاهی در راستای توسعه علمی و تحقیقاتی کشور و با قصد رفع نیاز سازمانها و نهادهای تصمیم گیر ، ضرورت توجه به افکار عمومی و لزوم بهره گیری از مشارکت و دیدگاههای شهروندان در بهبود و توسعه امور کشور در عرصه های مختلف، از سال 1380 فعالیت خود را آغاز کرده است.
برخی کارفرمایان
Alternate Text
Alternate Text
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright ©2023 ispa.ir All rights reserved. Powered & Designed by WebTakin.ir