درباره ما

مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا)

 

ایسپا (ISPA) که نام آن برگرفته از حروف اول Iranian Students Polling Agency (مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران) است، در اردیبهشت ۱۳۸۰ در جهاد دانشگاهی تاسیس شد. کلمه دانشجویان در عنوان مرکز به دلیل اتصال جهاددانشگاهی با دانشگاه است. در عین حال، اجرای طرح‌های نظرسنجی، که غالبا مستلزم حضور پرسشگران در میدان برای گردآوری اطلاعات است، بدون کمک دانشجویان آسان نیست. به تعبیری دانشجویان با تکمیل پرسشنامه‌ها سالانه میلیون‌ها اطلاعات ارزشمند و دست اول در اختیار ما قرار می‌دهند و ضمن کار و کسب درآمد، تجربیاتی ارزشمند در حوزه پژوهش به‌دست می‌آورند. 

ایسپا دارای سه معاونت «پژوهشی»، «سنجش و آمار» و «پشتیبانی» است و در ۳۱ استان کشور دفاتر فعالی دارد که بازوی توانمند و معتمد ما در اجرای طرح‌های ملی در گستره شهرها و روستاهای کشور هستند. مشارکت آن‌ها در اجرای طرح‌های ملی،‌«سرعت و دقت» کار را به‌ویژه در بزنگاه‌های حساس نظیر انتخابات فراهم کرده است. 

اصلی‌ترین هدف تاسیس ایسپا «کمک به نظام تصمیم‌گیری» در کشور بوده است. برای تحقیق این مهم، تاکنون بیش از ۲۷۰۰ طرح نظرسنجی به سفارش «بخش دولتی»، «بهش خصوصی» و یا به‌صورت «خویش فرمایی» در این مرکز انجام گرفته است. یافته‌های طرح‌هایی که به سفارش بخش دولتی یا خصوصی در قالب قرارداد انجام گرفته، در اختیار کارفرما قرار دارد و ایسپا متعهدانه از داده‌های کارفرمایان خود نگهداری می‌کند، در حالی‌که اطلاعات و تحلیل‌های حاصل از اجرای طرح‌هایی که با بودجه این مرکز (خویش‌فرما) به دست آمده، تا جایی که میسر بوده در رسانه‌ها منتشر شده و یا در اختیار سیاست‌گذاران و پژوهشگران قرار گرفته است. 

ایسپا تلاش می‌کند صدای مردم باشد. این کار از طریق سنجش مستمر دید‌گاه‌های مردم ایران در موضوعات مختلف سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و ... انجام می‌شود. ما آثار مثبت و منفی سیاست‌ها و اقدامات حاکمیت را از نظرگاه مردم شناسایی و در اختیار مراجع ذی‌ربط قرار می‌دهیم. 

گروه‌ها و حوزه‌های مطالعاتی ایسپا عبارتند از؛ «فرهنگ سیاسی و انتخاباتی»،‌ «فرهنگ‌ و دین»، «توسعه اجتماعی»،‌«سبک زندگی و رسانه»، «افکار عمومی ایران». ایسپا همچنین در موضوعات و محورهای مختلف از جمله «مسائل و آسیب‌های اجتماعی»، «مطالعات فرهنگ دانشگاهی»، «فضای مجازی و رسانه»، «زنان و خانواده»، «به‌زیستن، رفاه و کیفیت زندگی»، «مطالعات توسعه شهری»، «مطالعات و تحقیقات بازار» و «مطالعات ارزیابی و اثربخشی» طرح‌های مختلف نظرسنجی اجرا کرده است. 

 

درباره ایسپا
مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) وابسته به جهاد دانشگاهی در راستای توسعه علمی و تحقیقاتی کشور و با قصد رفع نیاز سازمانها و نهادهای تصمیم گیر ، ضرورت توجه به افکار عمومی و لزوم بهره گیری از مشارکت و دیدگاههای شهروندان در بهبود و توسعه امور کشور در عرصه های مختلف، از سال 1380 فعالیت خود را آغاز کرده است.
برخی کارفرمایان
Alternate Text
Alternate Text
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright ©2024 ispa.ir All rights reserved. Powered & Designed by WebTakin.ir