: بررسی نگرش شهروندان و نخبگان جامعه به عدالت اجتماعی (کد:273)
کارفرمایی
1200 نفر+330نفر
مدیران شهری و مسئولین حوزه فعالیت شرکت آبفا
<p style="text-align: center"><span style="font-size: medium"><span style="color: #0000ff"><strong><span style="font-family: Tahoma">&laquo;بررسی نگرش شهروندان و نخبگان جامعه به عدالت اجتماعی&raquo;</span></strong></span></span></p> <p style="text-align: justify"><span style="font-size: small"><span style="font-family: Tahoma">عنوان پژوهشی است که&nbsp; ایسپا در اسفند 1384 به سفارش دبیرخانه اجتماعی شورای عالی انقلاب فرهنگی انجام داده است. این طرح با هدف اصلی اجرا گردید، اول آنکه معنای عدالت را از نگاه شهروندان دریابیم و تا جای ممکن دریابیم که آنها مفهوم عدالت را چگونه درک می&zwnj;کنند و چه تصویری از این مفهوم دارند و چگونه عدالت را تعریف می&zwnj;کند. دوم آنکه سعی شده&nbsp; تا به این پاسخ سوال که &laquo; احساس عدالت شهروندان در چه سطحی است&raquo;؟ و درحوزه&zwnj;های مختلف اجتماعی، شهروندان تا چه حد احساس می&zwnj;کنند که عدالت رعایت شده است. همچنین سعی شده است که این تعریف و احساس از مفهوم عدالت در دو سطح نخبگان و شهروندان مشخص گردد و افتراق و اشتراک دیدگاه&zwnj;های این دو گروه روشن گردد. براین اساس سوالات اساسی این پژوهش عبارتند از:<br /> 1-&nbsp;مردم چه برداشتی از مفهوم عدالت اجتماعی دارند و اصولاً این مفهوم را چگونه درک می&zwnj;نمایند.<br /> 2-&nbsp;بر اساس تعریفی که ارائه می&zwnj;نمایند، احساس آنها از عدالت اجتماعی به چه شکلی است؟<br /> 3-&nbsp;نخبگان جامعه چه نگرشی به مفهوم عدالت اجتماعی دارند و احساس آنها در این زمینه چیست؟<br /> &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; جامعه آماری این پژوهش در دو سطح شهروندان بالاتر از 15 سال ساکن تهران و نخبگان بوده است، جمعیت نمونه جامعه نخست شامل 1200 نفر از شهروندان تهرانی و جمعیت نمونه جامعه آماری دوم شامل 330 نفر از نخبگان می&zwnj;باشد. یادآور می&zwnj;شود گردآوری اطلاعات در این تحقیق از طریق پرسشنامه صورت گرفته است.<br /> &nbsp;&nbsp;&nbsp; بر اساس پاره&zwnj;ایی از یافته&zwnj;های این پژوهش حدود 60 درصد از شهروندان و 70 درصد از نخبگان معتقدند ؛ جامعه عدالت محور جامعه&zwnj;ایی است که در آن مطابق قانون رفتار شود و حقوق مدنی و قانونی شهروندان رعایت شود. نبود فساد اقتصادی و مبارزه با آن از دیگر مشخصه&zwnj;های جامعه عدالت محور است، مولفه&zwnj;ایی که 2/47 درصد از شهروندان و 60 درصد از نخبگان به آن تاکید دارند. در این زمینه مقیاسی از صفر تا ده طراحی شد و از پاسخگویان خواسته شد تا به مولفه&zwnj;های مورد نظر جهت شناخت فاکتورهای جامعه عدالت محور به گویه&zwnj;های طراحی شده و بر اساس مقایس10 قسمتی نمره بدهند، بر این اساس در جامعه عدالت محور فاصله فقیر وغنی کم است ( با نمره میانگین 34/9) ، دولت به فقرا&nbsp; کمک می&zwnj;کند ( با نمره میانگین 27/9) ، قانون بطور یکسان برای همه اجرا می&zwnj;شود (با نمره میانگین 40/9) و فساد و سوء استفاده مالی در سطح آن جامعه کم است. (با نمره میانگین 02/9 )<br /> &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; از دیگر نتایج به دست آمده اینکه 6/54 درصد شهروندان، قوانین جمهوری اسلامی را عادلانه ارزیابی کرده&zwnj;اند. این مساله در سطح نخبگان 8/54 درصد بوده و تنها 9/30 درصد شهروندان و 6/24 درصد از نخبگان معتقدند که قوانین جمهوری اسلامی عادلانه نیست. علاوه بر این 3/71 درصد شهروندان و 6/72 درصد از نخبگان بر این باورند که قانون بطور یکسان برای مردم و مسئولان به اجرا در نمی&zwnj;آید.</span></span></p>
درباره ایسپا
مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) وابسته به جهاد دانشگاهی در راستای توسعه علمی و تحقیقاتی کشور و با قصد رفع نیاز سازمانها و نهادهای تصمیم گیر ، ضرورت توجه به افکار عمومی و لزوم بهره گیری از مشارکت و دیدگاههای شهروندان در بهبود و توسعه امور کشور در عرصه های مختلف، از سال 1380 فعالیت خود را آغاز کرده است.
برخی کارفرمایان
Alternate Text
Alternate Text
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright ©2024 ispa.ir All rights reserved. Powered & Designed by WebTakin.ir