نتایج نظرسنجی ایسپا نشان می‌دهد جاماندن ۵8 درصد مردم از سفر نوروزی
نتایج نظرسنجی ایسپا نشان می‌دهد جاماندن ۵8 درصد مردم از سفر نوروزی
سه شنبه, 28 فروردین,1397

نتایج نظرسنجی ایسپا نشان می‌دهد

جاماندن ۵8 درصد مردم از سفر نوروزی

دنیای اقتصاددرحالی که بنا بر آمار رسمی سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، 7۴میلیون نفر شب اقامت در ایام نوروز در کشور ثبت شده، آخرین نظرسنجی ملی مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) نشان می‌دهد بیش از ۵8درصد از مردم در ایام نوروز امسال از شهرستان محل زندگی خود بیرون نرفته‌اند. آمارهای رسمی همچنین در شرایطی خبر از افزایش 20 درصدی سفرهای نوروزی می‌دادند، که نظرسنجی ایسپا نشان می‌دهد بیش از 32 درصد از کسانی که از قطار این سفرها جامانده‌اند، به دلیل مشکلات مالی خانه‌نشین بوده‌اند و بیش از 87 درصد با اتومبیل شخصی به مسافرت رفته‌اند.

22درصد مردم مخالف تعطیلات زیاد نوروز

براساس آخرین نظرسنجی ایسپا در خصوص «نحوه گذراندن تعطیلات عید نوروز» که در روز  15 و 16  فروردین 97 به صورت تلفنی انجام شده، ۵/ ۵8 درصد از مردم همین میزان تعطیلات عید نوروز را مناسب می‌دانند اما ۵/ 22 درصد از آنها معتقدند این تعطیلات زیاد است و باید کمتر شود. همچنین 13.3درصد از مردم تعطیلات را کم می‌دانند و به نظرشان باید بیشتر شود. در این میان،3/ ۴ درصد نیز گزینه نمی‌دانم را انتخاب کرده‌اند و ۴/ 1 درصد نیز این سوال را بی پاسخ گذاشته‌اند. این نظرسنجی همچنین اولویت‌های مردم برای مقصد سفر را نیز ارزیابی کرده است. بر این اساس، سفر به طبیعت با 1/ ۵۶ درصد پرطرفدارترین مقصد برای سفر شناخته شده است.

همچنین ۴/ 2۴ درصد از افرادی که مورد مصاحبه قرار گرفته‌اند مکان‌های زیارتی را ترجیح می‌دهند، 17.8 درصد از آنها نیز مکان‌های تاریخی و میراث فرهنگی را در اولویت سفر قرار می‌دهند و 0.4 درصد نیز دیگر موارد را اعلام کرده‌اند. نظرسنجی ایسپا همچنین نشان می‌دهد۴1 درصد مردم در ایام عید بیرون از شهرستان محل سکونت خود سفر داشته‌اند. از این میان سفر با وسیله نقلیه شخصی با87.1 درصد پرطرفدارترین وسیله سفر بوده است. از سوی دیگر، 1/ ۵ درصد از مردم با اتوبوس، 3.9 درصد با قطار و 3.5  درصد با هواپیما سفر داشته‌اند. 0.5 درصد نیز گزینه سایر را انتخاب کرده‌اند. طبق این بررسی، 58.3  درصد از مردم در ایام عید مسافرت بیرون از شهرستان محل سکونت خود نداشته‌اند. آنها برای سفر نکردن نیز دلایل مختلفی عنوان کرده‌اند.

در این میان، 32.4  درصد به دلیل مسائل و مشکلات مالی، 23.3 درصد به دلیل مشغله کاری و 10.6 درصد به دلیل مساعد نبودن حال جسمانی و روانی به مسافرت نرفته‌اند. از سوی دیگر، 20.9 درصد ترجیح داده‌اند تعطیلات را در محل سکونت خود بگذرانند و 12.8 درصد نیز گزینه سایر را انتخاب کرده‌اند. اما درحالی که آمارهای رسمی از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، به تفکیک اهداف گردشگران نوروزی را از سفر اعلام نکرده است، نظرسنجی ایسپا نشان می‌دهد 9/ ۵۵ درصد از این سفرها با هدف سیاحتی و تفریحی در مقاصد داخلی، 26.2 درصد برای دیدن اقوام و خویشان، 12.4  با هدف زیارتی در داخل کشور، 3 درصد با هدف سیاحتی و تفریحی در خارج از کشور و 1.6  درصد با هدف زیارتی در خارج از کشور صورت گرفته است. 0.9 درصد از مصاحبه‌شوندگان نیز گزینه سایر را انتخاب کرده‌اند.

مردم در عید چه کردند؟

بخش دیگر این نظرسنجی، فعالیت‌های مردم در ایام تعطیلات نوروز را مورد پرسش قرار داده است. براین اساس، 38.2 درصد به مهمانی، 32.1 درصد به سفر و تفریح، 17.6 درصد به دیدن برنامه‌های تلویزیونی، 17.3  درصد به کار، 1۵ درصد به استراحت، 2/ ۴ درصد به ورزش و 2.6 درصد به مطالعه درسی پرداخته‌اند. 1.1 درصد نیز گزینه سایر را برگزیده‌اند.

 منتشر شده در روزنامه دنیای اقتصاد، سه شنبه 28 فروردین ماه 1397، شماره 4306

درباره ایسپا
مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) وابسته به جهاد دانشگاهی در راستای توسعه علمی و تحقیقاتی کشور و با قصد رفع نیاز سازمانها و نهادهای تصمیم گیر ، ضرورت توجه به افکار عمومی و لزوم بهره گیری از مشارکت و دیدگاههای شهروندان در بهبود و توسعه امور کشور در عرصه های مختلف، از سال 1380 فعالیت خود را آغاز کرده است.
برخی کارفرمایان
Alternate Text
Alternate Text
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright ©2019 ispa.ir All rights reserved. Powered & Designed by WebTakin.ir