۶7 درصد مردم روسیه ناتو را یک تهدید می‌دانند
۶7 درصد مردم روسیه ناتو را یک تهدید می‌دانند
دوشنبه, 25 بهمن,1395

۶7 درصد مردم روسیه ناتو را یک تهدید می‌دانند

نظرسنجی موسسه «گالوپ» نشان داده است که دیدگاه منفی مردم روسیه نسبت به ناتو به بالاترین میزان خود طی ده سال اخیر رسیده، حتی در اوکراین هم 35 درصد شهروندان ناتو را یک تهدید می دانند.

 

به گزارش روابط عمومی ایسپا از خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «اینترفکس»، بر اساس نتیجه نظرسنجی که از سوی موسسه آمریکایی «گالوپ» منتشر شده، به عقیده ۶7 درصد از مردم روسیه، پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) تهدیدی جدی برای کشورشان تلقی می شود.

بر اساس این نظرسنجی، که در اواخر سال 210۶  و بصورت تلفنی صورت گرفته، تنها 3 درصد از سئوال شوندگان روسی این سازمان را دفاعی می دانند و 20 درصد هم  ناتو را نه دفاعی و نه تهاجمی ارزیابی کرده اند.

موسسه «گالوپ» تاکید کرده است که بدین ترتیب تعداد شهروندان روسی که ناتو را برای کشورشان یک تهدید می دانند از سال 2012 به میزان 29 درصد افزایش یافته و در مجموع بیشترین دیدگاه منفی روسها نسبت به ناتو از سال2008 به این طرف را نشان می دهد.

اوکراینی‌ها امید خود به ناتو را از دست داده‌اند

جالب توجه است که بر اساس این اطلاعات، تنها 29 درصد از سئوال شوندگان در کشور اوکراین گفته اند که ناتو را یک پیمان دفاعی می دانند، 3۵ درصد مردم اوکراین نیز آن را تهدید نامیده و 26 درصد هم معتقدند ناتو نه تهدید است و نه دوست.

مقامات موسسه آمریکایی معتقدند، چنین برخوردی از سوی مردم اوکراین نشان دهنده آن است که آنها از مناقشه نظامی در شرق کشورشان خسته شده اند و بخاطر وضعیت بد اقتصادی  و افزایش سطح جرم و جنایات در اوکراین دچار آسیب شده و از اوضاع کنونی ناراضی هستند.

«گالوپ» می نویسد: «شهروندان اوکراینی که پایان روشنی برای حل و فصل مناقشه نظامی در دونباس (مناطق شرق و جنوب اوکراین) نمی بینند، احتمالا اعتماد خود به ناتو برای کمک به کشورشان در وضعیت بحرانی کنونی را از دست داده اند.»

وضعیت در دیگر جمهوری‌های سابق شوروی

«اینترفکس» افزوده است، علاوه بر این، نظرسنجی فوق نشان داده است که تنها 3 درصد مردم بلاروس ناتو را پیمانی دفاعی تلقی کرده و ۵۴ درصد آن را یک تهدید دانسته و 30 درصد هم گفته اند: ناتو نه دوست است و نه تهدید.

در جمهوری مولداوی، 16 درصد از شهروندان با پیمان دفاعی بودن ناتو موافق بوده و 27 درصد آن را تهدید دانسته و 38 درصد نیز ناتو را نه تهدید و نه سازمانی دفاعی نامیده اند.

در گرجستان که عضویت در ناتو سالهاست که اصلی ترین جهت گیری این کشور در نظر گرفته شده، 37 درصد از شهروندان این سازمان را تدافعی دانسته و تنها 8 درصد آن را یک تهدید می دانند. 3۵ درصد از مردم گرجستان نیز ناتو را نه سازمانی دفاعی و نه تهدیدآمیز نامیده اند.

علاوه بر این، 8 درصد از شهروندان ارمنستان، 8 درصد از مردم تاجیکستان، 19 درصد از شهروندان قرقیزستان، 21 درصد از مردم جمهوری آذربایجان و 2۵ درصد از شهروندان در قزاقستان پیمان ناتو را دفاعی تلقی کرده و اکثرا آن را تهدید نامیده اند.

دیدگاه مردم شرق اروپا نسبت به ناتو

بر اساس اطلاعات موسسه «گالوپ»، در مناطق شرقی اروپا بیشتر افراد ناتو را یک سازمان مدافع ارزیابی می کنند: 90 درصد از مردم کوزوو، 70 درصد مردم آلبانی. البته این در حالی است که در مونته نگرو که بزودی به عضویت پیمان ناتو درخواهد آمد، تنها 21 درصد از شهروندان، این سازمان را دفاعی نامیده و 29 درصد معتقدند این پیمان یک تهدید است و 35 درصد هم نه با دفاعی بودن و نه با تهدیدآمیز بودن آن موافق نیستند.

این اطلاعات همچنین نشان داده است: ۵2 درصد از مردم استونی بر این عقیده هستند که پیمان ناتو دفاعی است و 17 درصد هم آن را یک تهدید نامیده اند. در لیتوانی ۵7 درصد ناتو را سازمانی دفاعی و 13 درصد آن را تهدید می دانند. در لتونی این میزان ۴9 درصد و 1۶ درصد است.

در شرق اروپا منفی ترین دیدگاه نسبت به ناتو در صربستان است: تنها ۶ درصد از شرکت کنندگان در این نظرسنجی این سازمان را دفاعی دانسته و ۶۴ درصد آن را تهدیدی برای کشورشان نامیده اند. درعوض در لهستان دیدگاه مردم کاملا متفاوت است: ۶2 درصد از سئوال شوندگان ناتو را پیمانی دفاعی نامیده، و تنها 8 درصد آن را تهدیدآمیز تلقی کرده و 22 درصد هم نه آن را دفاعی و نه یک تهدید می دانند.

 

 

درباره ایسپا
مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) وابسته به جهاد دانشگاهی در راستای توسعه علمی و تحقیقاتی کشور و با قصد رفع نیاز سازمانها و نهادهای تصمیم گیر ، ضرورت توجه به افکار عمومی و لزوم بهره گیری از مشارکت و دیدگاههای شهروندان در بهبود و توسعه امور کشور در عرصه های مختلف، از سال 1380 فعالیت خود را آغاز کرده است.
برخی کارفرمایان
Alternate Text
Alternate Text
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright ©2018 ispa.ir All rights reserved. Powered & Designed by WebTakin.ir