آموزش مقدماتی SPSS
آموزش مقدماتی SPSS
19 اردیبهشت ,1390

امروزه استفاده از نرم‌افزارهای آماری برای تحلیل داده‌های به دست آمده از تحقیقات یکی از ضروری‌ترین گام‌های تحقیق به شمار می‌رود. سادگی کارکردن با SPSS و پوشش نسبتاً مطلوب روش‌های آماری از مزیت های این نرم افزار است و باعث شده است که نرم افزار SPSS تبدیل به پر استفاده‌ترین نرم افزار آماری کشور شود.
در هر تحقیق معمولاً با حجم وسیعی از داده‌ها و اطلاعات ابتدایی روبرو هستیم که از متغیرهایی با سطوح اندازه‌گیری مختلف تشکیل شده‌اند. این متغیرها در قالب دفترچه کد نمایان می‌شوند که در این شرایط تحلیل داده‌ها و آموختن تحلیل آنها الزامی به نظر می‌رسد.
در این متن سعی بر آن شده تا مقدمات نحوه ایجاد فایل داده‌ها، نحوه ویرایش فایل داده‌ها (تهیه دفترچه کد) نحوه ورود اطلاعات (Data Entry) و همچنین مختصری درباره داده‌ها شرح داده شود.
نرم‌افزار SPSS به ما کمک می‌کند تا انرژی خود را به جای آنکه صرف جزئیات محاسبات نماییم، صرف تحلیل داده‌ها و یافته‌ها نماییم.
از نرم افزار آماری SPSS هم برای ارائه آمار توصیفی شامل جداول توزیع فراوانی و ترسیم انواع مختلف نمودارها و هم برای ارائه آمار استنباطی شامل آزمون فرض ها، مدل سازی و غیره استفاده می‌شود.

درباره ایسپا
مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) وابسته به جهاد دانشگاهی در راستای توسعه علمی و تحقیقاتی کشور و با قصد رفع نیاز سازمانها و نهادهای تصمیم گیر ، ضرورت توجه به افکار عمومی و لزوم بهره گیری از مشارکت و دیدگاههای شهروندان در بهبود و توسعه امور کشور در عرصه های مختلف، از سال 1380 فعالیت خود را آغاز کرده است.
برخی کارفرمایان
Alternate Text
Alternate Text
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright ©2018 ispa.ir All rights reserved. Powered & Designed by WebTakin.ir