جمعه, 07 اردیبهشت,1397 | أفريل/27/2018
نظارت و بازبینی چگونگی تکمیل پرسشنامه ها
نظارت و بازبینی چگونگی تکمیل پرسشنامه ها
19 اردیبهشت ,1390

رعایت اصول علمی در پژوهش‌های پیمایشی ضامن کاربردی و تخصصی‌ترشدن آنها است. در تحقیقات پیمایشی وارد شدن کوچکترین خطایی از سوی پرسشگر در مرحله گردآوری اطلاعات می‌تواند تاثیر قابل توجهی در مراحل بعدی و نتایج کار بگذارد همچنین از آنجا که باتوجه به فرهنگ و شرایط خاص کشورما که خصوصیات محافظه‌کاری، بی‌اعتمادی و عدم آشنایی مردم با نظرسنجی، کاربرد و نتایج آن وجود دارد، کار پرسشگری از جمله حرفه‌های دشوار و حساس در جامعه به حساب می‌آید بنابراین در قدم اول گزینش و آموزش پرسشگران می‌تواند محققان و مجریان  طرح‌های نظرسنجی را در بالا بردن دقت و حسن انجام کار کمک جدی نماید. زیرا این پرسشگر است که ماحصل تلاش و مطالعه محقق را در قالب پرسشنامه دریافت می‌کند ‌و اطلاعات را بر اساس آن جمع‌آوری می‌کند و از آنجا که پرسشگر واسطه و انتقال دهنده نظرات جامعه هدف پژوهش، به محقق است لذا دقت‌نظر و نکته‌سنجی پرسشگر در کیفیت گرد‌آوری اطلاعات بسیار تاثیرگذار می‌باشد. بنابراین برای ارتقای کیفی مراحل میدانی نظرسنجی‌ها  صرف هزینه و وقت برای آموزش پرسشگران و در پی‌آن نظارت و بررسی عملکرد پرسشگران در مراحل مختلف کار بسیار ضروری می‌باشد. در همین راستا می‌توان نظارت و بازبینی پرسشگران را در دو قالب تقسیم‌بندی کرد:
- نظارت و کنترل میدانی عملکرد پرسشگران
- نظارت و بازبینی محتوایی پرسشنامه‌های تکمیل شده توسط پرسشگران
هریک از این نظارت‌ها می‌تواند مانع ورود بخشی از خطا در کار شود و نبود یکی از آنها منجر به وارد شدن اشکالاتی در مرحله گرد‌آوری اطلاعات می‌شود که این خطاها بالتبع به بخش‌های بعدی نیز می‌رسد و به عبارتی تا پایان کار همراه با پژوهش می‌باشد. لذا حساسیت موضوع ما را در آموزش و علی‌الخصوص نظارت کامل و دقیق جدی‌تر می‌نماید و چه بسا لازم است که هراز چندگاهی روش‌ها تغییر و ارتقا داده شود در این نوشته سعی برآن است با تکیه بر تجربیات ایسپا انواع روش و راهکارها و چگونگی اجرای آن به تفصیل آورده شود.

درباره ایسپا
مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) وابسته به جهاد دانشگاهی در راستای توسعه علمی و تحقیقاتی کشور و با قصد رفع نیاز سازمانها و نهادهای تصمیم گیر ، ضرورت توجه به افکار عمومی و لزوم بهره گیری از مشارکت و دیدگاههای شهروندان در بهبود و توسعه امور کشور در عرصه های مختلف، از سال 1380 فعالیت خود را آغاز کرده است.
برخی کارفرمایان
Alternate Text
Alternate Text
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright ©2018 ispa.ir All rights reserved. Powered & Designed by WebTakin.ir